Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Němci masochisté

28. 4. 2008

Německá vláda neumožní volný pohyb pracovní síly z nových členských zemí unie až do roku 2011. Lze to vysvětlit jen německou zálibou v sebepoškozování a sebetrýznění. Ukazuje se, jak strany někdy vytvářejí více škody než užitku. Generují umělý problém a pak voliče jakoby ochrání.

Přitom je zjevné, že žádný masivní příliv pracovní síly do Německa by se po úplném uvolnění nekonal. Po kvalifikované pracovní síle se v Německu všude možně volá - a navíc, čeští řemeslníci (a zvláště ti, co jsou ochotni cestovat za prací) mají dobrou pověst, jsou šikovní a pilní.

Například za nejrůznější řemesla ve stavebnictví (tesaři, truhláři, montéři) zaplatí tak Němci i nadále mnohem víc, než by bývali museli. A vzdělaní inženýři půjdou do Německa možná tehdy, když se jim svobodně zachce, a ne jako součást milostivě sjednané úřední výjimky. Němci to dobře znají, protože řada z nich pracuje jako levná pracovní síla: třeba v Dánsku.

Němci mají v unii také svoje zájmy a možná je bude jednou mrzet, že se připravují o spojence, kteří by se jim v budoucnu mohli leckdy hodit. Německé rozhodnutí se vymezuje vůči českému předsednictví, které bude mít heslo "Evropa bez bariér". Plnokrevné členství v unii bez výjimek má v postkomunistických zemích význam. Jde o důležitý symbol a ideál.

ČSSD nemá pravdu, když tvrdí, že jde o neúspěch diplomacie Topolánkovy vlády. Takoví Poláci vyměnili vládu za proevropskou, jsou tradičně lepší lobbisté - a dopadli úplně stejně.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.