Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Obrana parlamentu

11.2.2008
Fraška! Tak hodnotí média klání o post prezidenta republiky. Pocit trapnosti souvisí ale především s tím, že zákulisí volby se ocitlo v dosti zkresleném televizním přenosu. ČT vytvořila před vchodem do Španělského sálu jakousi žalobnickou přepážku, u které se střídali představitelé obou táborů s poněkud hysterickými výlevy: Volitelé našeho kandidáta jsou podrobeni nátlaku! Ne, to voliči našeho kandidáta jsou ovlivňováni! - ČSSD dělá obstrukce! Ne, jenom ODS si vymýšlí a zdržuje! Jako každý podobný institut, přitahovala i stěžovací přepážka také paranoiky: Juřenčáková byla obestoupena osmi poslanci! V našem segmentu se dějí při hlasování podivné věci! A protože volitelé televizi průběžně sledovali, běhali si ke kameře kompenzovat stížnosti protivníků. A tak pořád dokola...
Ve skutečnosti se však nestalo o mnoho více, než že legislativci byli v pátek déle v práci a šli tam i v sobotu (běžná zkušenost mnoha z nás). V rámci té práce je logické, že ti, co chtěli zvolit Václava Klause, usilovali, aby se tak stalo tajně a rychle. Kdo si přál Jana Švejnara či alespoň pat, chtěl volbu veřejnou. Je jasné že sama procedura volby předurčuje výsledek a pak je logické, že se o ní skoro deset hodin diskutovalo.
Nebo snad považujeme - jako Lenin - parlament za »nedůstojnou žvanírnu«? Chceme »důstojnou volbu« jako v putinovském Rusku? Nebo soutěž, která může být i tvrdá? Jak by asi dopadlo, kdyby konkláve přenášela televize a reportéři před záchodem by zpovídali kardinály?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.