Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Oslava soutěže

15.2.2008
Je sice důležité, který z kandidátů uspěje v prezidentské volbě, ale konec světa to nepřinese ani jednomu z táborů, na které se země po čase zase tak trochu rozdělila.
Ani jeden, ani druhý prezident nás nebude vyvádět z NATO, OECD, WTO, Evropské unie či Schengenského prostoru. Žádný nás neprodá Rusku, Číně nebo Německu. Nejen kvůli Evropské unii, ale také kvůli stále intenzivnějšímu mezinárodnímu obchodu a globálnímu propojení se o mnoha zásadních věcech bude rozhodovat sice s naší účastí, ale jinde než v Praze.
Takže případnou prohru oba tábory přežijí. Když vyhraje Václav Klaus, nepochybně bude z pozice prezidenta zpomalovat vstup do eurozóny. Klaus je jako prezident sice politicky zkušený, ale více polarizující a stále hodně zahleděný do minulosti. Česká republika ale bude čelit důležitým globálním výzvám. Je pravděpodobné, že Švejnar by se zkusil soustředit jako politický moderátor i na různé globalizační výzvy. Například skandinávské země založily výbory, které se zabývají tím, co mají země dělat, aby obstály za deset, dvacet let.
Už teď je ale jasné, že České republice nepochybně prospěla soutěž dvou kandidátů, přestože ji v rámci minulého víkendu zastínily zbytečné excesy zákonodárců v přímém přenosu. I samotný minulý pátek začal dobře, nikoli špatně. Projevy obou kandidátů představily dvě úplně odlišné vize prezidentství. Oba projevy bychom si měli do budoucna pamatovat.
Jenom ve svobodné soutěži rodí se lepší kvalita politiky. Jako je volný vstup do odvětví základem tržní ekonomiky, je otevřený vstup do »odvětví prezident« základem zdravé politiky. Soutěž znamená nutnost tréninku, otužování se, vstřícnost.
Zpravodajské hry a kulky a prášky v obálkách nechť jsou zapomenuty, stejně jako pokusy o vtip s Janou Bobošíkovou. Pamatujme si, že oba kandidáti se museli o své volitele vážně ucházet, museli s nimi diskutovat, museli vyrazit mezi lid obecný a hájit svoje stanoviska i před studenty na univerzitách.
Ať už vyhraje kdokoli ze dvou kandidátů, bude jeho prezidentství lepší, než kdyby kandidoval sám. Bude také muset během vládnutí respektovat, že minimálně polovina volitelů a společnosti nestála na jeho straně.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.