Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Pobídky: sbohem a dík

22. 4. 2008  

Ministr Martin Říman chce zrušit dnešní investiční pobídky a nahradit je novými, jež budou podporovat už jen výzkum, vývoj či špičkové technologie. Je to návrh v zásadě správný a nepřekvapivý - ODS ho měla v programu, Říman toužil rušit pobídky už jako stínový ministr. Lze se snad jen ptát, proč tak jednoduchý návrh sepisoval tak dlouho.

V situaci, kdy na trhu panuje akutní nedostatek pracovních sil a kdy vláda ještě neotevřela brány zahraničním pracovníkům, je skutečně kontraproduktivní podporovat stavby dalších "montoven". Říman si ale mohl odpustit tvrzení, že "jediným výsledkem pobídek je vysoký počet montoven, které nemusí platit daně". Rozumný ekonom bez partajních brýlí by spíš řekl, že pobídky na počátku milénia přispěly k hospodářskému růstu (navíc je uplatňovaly i sousední země), ale jsou již nějakou dobu překonány. To by však Říman musel přiznat zásluhy vládám ČSSD, které převzaly zemi v recesi a s dědictvím bankovního socialismu, což od ministra čekat nelze.

Pokud si ale ministr myslí, že "pobídky pouze křiví tržní prostředí", je nutno dodat, že tržní prostředí budou logicky křivit i nové pobídky pro moderní technologie. Nový systém také nebude bez nástrah a možností zneužití. Materiál třeba nevysvětluje, jak se přesně definuje "znalostně náročná služba".

Jen dvě země v unii pobídky nikdy neměly. Irsko je ale díky své angličtině globalizační bránou do Evropy a Estonsko již patnáct let nejodvážnějším reformátorem postkomunistického světa. Obojí jsme nebyli a nebudeme. Nakonec je tedy dobře, že odpůrce všeho "křivení trhu" Říman přistoupil na kompromis. Pobídky totiž uplatňovalo i Dzurindovo Slovensko, další příkladný evropský reformátor.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.