Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Pod státním tlakem

23. 4. 2008

Soud včera osvobodil manažery IPB. Nomura nenavýšila v roce 1998 základní jmění IPB vlastními penězi, ale půjčila si na to právě od IPB. Co stojí za zamyšlení?

Například soudkyně Jaroslava Lišková upozornila, že jednáním obžalovaných nevznikla škoda. Tím asi míní, že jmenovaní se transakcí neobohatili. Jenže škoda určitě vznikla. Například tím, že byl uveden regulátor (stát) v omyl, bylo oddáleno řešení situace v IPB a pro daňové poplatníky se zvýšily náklady státního zásahu, nucené správy a dalšího řešení. Jedním z odstavců žaloby bylo "zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění". Je jasné, že k tomu došlo (navýšení jmění nebylo skutečné), jakkoli si soudkyně myslí opak.Otázka je, jestli neměla státní zástupkyně celou věc od počátku klasifikovat rovnou jako podvod. Představme si, že někdo staví zeď a do nejvyšší řady klade cihly, které vyndává odspoda, a to s vědomím, že účet za spadlou zeď zaplatí daňový poplatník. Další zvláštní věc je to, že podle soudkyně se celá věc odehrála už před deseti lety. To je přece úplně jedno: promlčený trestný čin to není.

Nejdůležitější je připomenout, že bývalý ministr financí obeslal před rokem a půl všechny policisty, státní zástupce a soudce s dopisem, ve kterém se praví, že státu Nomura nic nedluží a kde není škoda, nemohl být trestný čin. Soudkyně Lišková i státní zástupkyně Darja Dunajová, která žádala pouze podmíněný trest, tvrdí, že je Tlustého dopis vůbec neovlivnil. Lze ale čekat, že by někdo přiznal opak?

Šéfové IPB nemají ještě vyhráno. Čeká je ještě kriminální kauza České pivo. Státní zástupkyně je ale tatáž a soudkyně bude možná taky stejná. Lze tipovat, že spravedlnost dostane i podruhé na frak.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.