Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Poplatky a politická soutěž v. politická destrukce

30. 5. 2008

Když ústavní soudce Stanislav Balík odmítal návrh na zrušení poplatků u lékaře, pravil, že "navrhovatel se může pokusit o změnu v rámci politické soutěže." Soudce se na věc dívá z hlediska ústavního a myslí to asi dobře. Potíž je v tom, že pokud by se v rámci politické soutěže rušily, znovuzaváděly a zase rušily věci jako poplatky u lékaře, je to přesně ukázkou toho, jak se stát řídit nemá.

Ideální je, když politická soutěž posunuje parametry. Hloupé je, když ruší a znovu zavádí instituce, soustavy a systémová řešení. Jeden příklad za všechny: je logické, ba správné, když politická soutěž mění daňovou progresi. Špatné je, když jedna politická reprezentace (řekněme) daň z příjmu zruší a další s ní znovu přijde. Stejné je to s regulačními poplatky.

Je to drahé. Nejde jen o to, že se nakoupí nějaké pokladny a pak se vyhazují do šrotu. Důležité je především to, že celkové prostředí pro podnikání je v takovém případě nestabilní a nepředvídatelné.

Maďarska a Slovensko

Plánovat podnikání v nesmiřitelném prostředí, kde si vláda i opozice málem slibují krevní mstu, se leckomu prostě nechce.

Maďarská "pravicová opozice" vedená Viktorem Orbánem například prosadila nesmyslné referendum, které zrušilo právě poplatky u lékaře. Přitom by bývalo bylo logické, kdyby Orbán nechal "socialistu" Gyurcsánye udělat nepopulární, špinavou práci. Sám - až se dostane k moci (a to je docela pravděpodobné) - by mohl ozdravovat veřejné finance a měl by už na čem stavět. Místo toho teď bude muset zavádět mnohem drastičtější opatření. Pokud tak neučiní, může se nepříznivý ekonomický vývoj protáhnout.

Maďarsko má šanci dostat se do učebnic jako varovný příklad země, kterou (čtenář pro jednou odpustí) "dojebali" politici. Přispěla k tomu levice i pravice, ale - ať se orbánovci nezlobí - maďarská "rádoby pravice" především.

Příklad Slovenska je optimističtější. Je pravda, že Robert Fico právě diskutované poplatky u lékaře také zrušil. A je pravdou, že nahlodal druhý (fondový) pilíř důchodového systému. Vtip je ale v tom, že slovenský populista Robert Fico ve skutečnosti žádný zaopatřovací stát nebuduje. Velikost státu oproti celkovému HDP se za vlády sociálnědemokratického Směru dále snižuje. Faktem je, že jedním z důvodů je prudký hospodářský růst. Jisté ale je, že Směr, kdyby chtěl - mohl by zaopatřovací stát budovat. Leč nečiní tak.

Podle všeho ze dvou důvodů. Fico chtěl, aby se Slovensko dostalo do eurozóny. Když po jeho nástupu k moci začala rychle padat slovenská koruna, přihlásil se k závazku minulé reformní vlády začít platit eurem od roku 2009. Až dosud působila na Slovensko evropská měna jako disciplinační faktor. Co bude dál, se uvidí.

A pak je tu ještě jedna věc: zvyšování daní je nepopulární. Znovuzavedení daňové progrese by samo o sobě daňové inkaso nezvýšilo. A zvýšení DPH by zase ohrozilo lidovou oblíbenost, na niž Fico dbá především.

Ať platí jen zdraví

Zpět do Česka a k poplatkům. Je pravděpodobné, že je ČSSD - až se dostane k moci - zase zruší? Jisti si můžeme být pouze tím, že do voleb to Paroubek a jeho lidé budou říkat. Protože to je populární. Ale opravdu to chtějí udělat? To už jsme u toho "Orbánova syndromu". Proč by nemohla ČSSD využít toho, že "špinavou práci" za ni odvedl někdo jiný? Navíc poplatky u lékaře chtěl kdysi zavést i doktor Rath. Na straně druhé: zrušení poplatků je populární mezi důchodci a příjmově slabými skupinami. A Paroubek je stejný jako Fico: jeho nasliněný prst stále zkoumá kudy zrovna vane vítr lidových nálad.

Úplně jinou věcí je zavádění dalších výjimek. Návrh na zrušení poplatků u dětí se zdá být sympatický i mnohým konzervativcům. Jenže potíž je mimo jiné v tom, že poplatky se staly příjmem lékaře. Dovede si někdo představit, že na jedné chodbě sedí pediatr, který přijde o desetitisíce měsíčně a kolega, který léčí dospělé, je bude inkasovat nadále? To asi smíru uvnitř lékařského stavu neprospěje.

Zrušení pro důchodce už vůbec nedává smysl. Jedním z podstatných důvodů pro zavedení "regulačních" poplatků bylo přece to, že právě mnoho důchodců (Bůh nám tuto asociální větu odpusť) navštěvovalo lékaře proto, aby si mohli popovídat nebo postěžovat. Přestanou-li platit důchodci, pak zbývá ještě navrhnout, že nebudou platit nemocní. A budou platit jen zdraví a bohatí.

Bude zajímavé sledovat, jak se zařídí politici. Vzhledem k tomu, že jezdí zadarmo nejen metrem, ale i soukromou dopravou, je otázka, kdy začne nějaký poslanec šermovat u zubaře poslaneckou legitimací. Je vlastně s podivem, že to dosud žádného nenapadlo.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.