Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Pozor na exekutorský teror

13. 5. 2008

Ministerstvo spravedlnosti včera představilo návrh novely exekučního řádu, který posílí pravomoci exekutorů, tedy opak toho, po čem veřejnost volá. Podání návrhu na exekuci bude nově zkoumat exekutor, soudce bude řešit pouze sporné a problematické případy. Zároveň se změní způsob kontroly exekutorů, tak že de facto vzrostou pravomoci exekutorů kontrolovat sami sebe.

Přitom je příznačné, že ministr spravedlnosti tvrdí opak, než je z návrhu zjevné. Říká, že pravomoci exekutorů nový návrh neposílí, říká, že ochrana dlužníka se nezmění, a říká, že kontroly se zlepší. A navíc podle ministerstva soudům ubude práce a všechno bude vůbec všestranně báječné.

Od extrému k extrému

Ministerstvo například říká, že na 415 exekucí připadá jedno pochybení. To je sice hezké, ale vzhledem k tomu, že v České republice bylo jenom v loňském roce vyhlášeno 470 tisíc exekučních příkazů, těch pochybení je více než tisíc. Jde ale přitom jen o ta pochybení, která soudy a exekutoři sami jako pochybení uznají. Většina dryáčnických případů, které čteme a vidíme dnes a denně v televizi či novinách, za pochybení považována není.

Je zjevné, že v České republice se pohybujeme od extrému k extrému. V 90. letech se v bankách půjčovalo za úsměv či úplatek. Nesplácení závazků bylo běžnou společenskou normou. Dnes se vyhlašuje půl milionu exekucí ročně a to bohužel zavání už jakýmsi terorem. Je zjevné, že v zemi, kde žije deset milionů lidí, je to prostě příliš. Představme si to tak, že exekuce právě probíhá u kdejakého kolegy v kanceláři či fabrice, u spolucestujícího ve vlaku či v autobuse, který se tváří jakoby nic.

Politika a exekutoři

Přitom kdyby politici a ministři chtěli, mohou problémy s s exekutory vyřešit poměrně efektivně a snadno. Například je možné zákonem stanovit, že jakýkoli exekutorem prodávaný majetek musí být zveřejněn (třeba čtrnáct dní) předem na internetu.

Valná část stížností na exekutory spočívá totiž v tom, že prodávaný majetek je zveřejňován na jakýchsi těžko přístupných nástěnkách, kde návštěvníkům zastupují cestu nebo je šťouchají loktem různé drsné typy. Exekuovaný majetek musí být prodáván transparentně, tím vše začíná a končí.

V kuloárech politiky lze slyšet hrůzné příběhy o tom, jak exekutoři a lidé s nimi spjatí prodávají pod cenou majetek poslancům a úředníkům. Politici často možná nevědí, že vinohrad či pozemek, který jim byl nabídnut za nápadně výhodnou cenu, pochází od exekutora, kdyby ale chtěli zasáhnout proti exekutorské zvůli, někdo jim to asi rychle připomene.

Je třeba zavést konkurenci

Dále by bylo rozumné, aby "vstup do odvětví" exekutorů byl uvolněn konkurenci. Jen konkurence může snížit ceny. Exekutoři a jejich komora uměle udržují podstav.

V jednom ohledu by ale bylo rozumné vstup mezi exekutory zpřísnit. Exekutorská práce (včetně práce pro exekutora) by měla být zákonem zakázána bývalým příslušníkům StB, pracovníkům ministerstva vnitra a podobným existencím.

Byly popsány případy, kdy si exekutoři účtují cestovné a dopravné přes celou republiku (jde často o desetitisíce korun). Tomu je rovněž třeba zamezit. Že to není snadné? Nějak to zcela určitě půjde.

Jde též o zavedení rozumných proporcí dlužného a zabavovaného majetku. Je nepřípustné, aby kvůli poplatku na psa či televizi někdo zabavoval dům a kvůli půl milionu Pražský hrad.

Nový zákon zvyšuje absurdně pravomoci exekutorů vůči třetím osobám. Představme si, že se vám do bytu nastěhuje přítel (či přítelkyně), za kterým se táhnou nějaké dluhy, exekutor ale zabaví lednici či televizi vám (máte mít přece po ruce dodací list či kupní smlouvu).

Chraňme chudé

Některé příběhy o podivných úvěrech a exekucích napovídají, že se v České republice rozmáhá to, čemu se v angličtině říká "loan sharking" a čím se politici, právníci i sociologové na Západě dost zabývají. Jde o to, že některým zpravidla méně vzdělaným jedincům je poskytnut úvěr za účelem zmocnit se jejich majetku. Politici by se měli starat o lepší osvětu, která bude občany varovat.

Pozornosti politiků by také nemělo uniknout, že zde vzniká celá sociální podtřída lidí (jsou jich desetitisíce, možná už statisíce), kterým bude nadosmrti exekuován jakýkoli příjem nad existenční minimum.

Politici by měli věnovat pozornost i tomu, že těmto lidem jsou exekuovány i sociální dávky, které jim ze svých daní platíme proto, že se oni (a jejich děti) ocitli v naléhavé sociální nouzi. Místo toho jsou sociální dávky ziskem exekutorů a kdovíkoho ještě.

Tohle všechno ale ministerská novela vůbec neřeší. Proč asi?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.