Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Prezident na cestě do eurozóny

18.2.2008
Nejsilnější prezidentskou pravomocí je jmenování bankovní rady ČNB. Tu už Václav Klaus do značné míry přetvořil k obrazu svému. Právě proto otázka přijetí eura vzbuzuje po jeho znovuzvolení nejvíce otazníků.
Většinu expertních podkladů v této otázce bude pro vládu připravovat ČNB, stejně tak »technické zabezpečení«. Mohou Klausovi lidé cestu k euru komplikovat? Tak hrozné to nebude.
Rozhodnutí přijmout euro je pravomocí vlády, která bude »nezávislou« centrální banku v tomto směru úkolovat. Mírné obstrukce ve vztahu k přijetí eura lze ale čekat od každé národní centrální banky, protože její zaměstnanci budou přicházet o moc, vliv i práci.
Podle toho, jak jsou rozdány karty, lze asi očekávat silnější tlak na přijetí eura od případné příští vlády pod taktovkou ČSSD. Od vlád pod taktovkou ODS spíše loajalitu vůči názorům prezidenta.
Tak jednoduché to ale nebude. Případná vláda ČSSD bude moci zavelet k přechodu na euro, až (a pouze) v případě, že budeme plnit kritéria. Zatím ale netušíme, v jakém stavu odevzdá tato vláda veřejné finance vládě příští.
Na druhé straně vláda pod taktovkou ODS nemůže poslouchat jenom prezidenta Klause. Už dnes většina představitelů byznysu a podnikání žádá urychlené přijetí eura a tento tlak bude narůstat. Přijme-li příští rok euro Slovensko a za čas i Polsko (Maďarsko nás asi nepředběhne), je stěží představitelné, že čeští občané a voliči se spokojí s tím, že zůstanou jakousi obskurní oázou v srdci Evropy.
Výhodou eura je i (možná především) hledisko transparentnosti a snadné poměřitelnosti. Bez různých ekonomicko-šarlatánských složitostí, jako je tzv. parita kupní síly, bude moci občan jednoduše kontrolovat, jak funguje trh. Jak se liší ceny zboží, kolik vydělává, jaké platí daně, kolik ho ve srovnání se sousedními zeměmi stojí vláda a její služby apod. Vláda, která bude euro odmítat, se ocitne pod velkým voličským tlakem.
Euro se ukazuje být zdravým projektem, a to nejen proto, že americká ekonomika trpí nerovnováhami, je zřejmě momentálně v recesi a dolar teď kvůli tomu stoná. Mají-li některé země eurozóny problémy (Itálie, Portugalsko), není to kvůli euru, ale kvůli špatným vládním politikám. A i když by se takové Itálii dnes možná krátkodobě vyplatilo euro opustit a devalvovat měnu, analytici se shodují, že je to nerealizovatelné, protože jednorázové prodražení splátek státního dluhu (v eurech) by způsobilo státní bankrot.
Eurozóna se nerozpadne, jakkoli ji mohou někdy čekat - jako ostatně každý složitý svazek -i bouřlivá období. A je falešné a prázdné s tím kalkulovat.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.