Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Proč vláda ještě vydrží

9. 6. 2008

Premiér Mirek Topolánek se nechal v sobotu slyšet, že "hrozí pád vlády", a včera pravil v televizi, že uvažuje o "menšinové vládě". Kdo chce, může to chápat jako realistický povzdech, spíše jde však o taktiku. O hrozbu vůči zeleným především: můžeme vládnout bez vás. A pak jde o pokus zpacifikovat disidenty ve vlastní straně i u lidovců: když nepřestanete zlobit, vaše mandáty jsou ohroženy.

Zatím se ale zdá jako mnohem pravděpodobnější, že tato vláda bude pokračovat. Hlavní důvod je ten, že neexistuje žádná relevantní síla, která by ji chtěla svrhnout. Před podzimními volbami do krajů a Senátu potřebuje ČSSD zůstat v opozici, protože to je výhodné. Za rok v červnu se konají volby do Evropského parlamentu a i na tyto pozice je praktičtější útočit z opozičních lavic. Koneckonců není náhodou, že někteří představitelé ČSSD mluví o volbách právě v létě 2009. To už ale bude jenom rok do voleb řádných, takže to spíše vypadá, že vláda vydrží až do úplného konce.

Důvod číslo dvě je předsednictví Evropské unii. Bylo by asi unikátní vyvolat dekadentní rozklad a vládní krizi před nebo během doby klíčové pro prestiž státu. Jistá ohleduplná státotvornost patrně zvítězí. A pokud z vlády odejde v Evropě renomovaný Karel Schwarzenberg, bude to velká rána, ale předsednictví dokáže ukočírovat i Saša Vondra. Věc úplně jiná je, jestli vláda ještě dokáže kromě samotného vládnutí zařídit něco jiného. Zde je na místě skepse: snad prosadí rozpočet, určitě cosi zprivatizuje. I když vládnout bez reforem Topolánka asi opravdu upřímně nebaví, dělat to téměř určitě bude.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.