Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Recese ne doslova

29.1.2008
Akcie se zase hroutí. Není divu. Začíná se mluvit o »globální recesi.« Mluvil o ní i stále vlivný Alan Greenspan, který slovy Jacquese Chiraca opět »propásl dobrou příležitost mlčet«, protože svou příliš benevolentní měnovou politikou uvěrovou bublinu spoluzpůsobil
Globální recese je ale termín nadnesený. Oslabená americká poptávka má postihnout především exportně orientované ekonomiky a z nich zase především ty, které se orientují na americký trh. Jenže si lze těžko představit, že by se například Jižní Korea a Čína opravdu dostaly do záporného růstu. I když bude propad americké ekonomiky hodně prudký, může jejich růst maximálně zpomalit. Opravdovou recesi nelze v takovém případě čekat například ani v Indii, která hodně těží z takzvaného offshoringu amerických firem. Lze si snadno představit, že Amerika může do minusu stáhnout Mexiko a Kanadu, ale to na skutečný globální propad nestačí.
Špatné zprávy přicházejí ze dvou důležitých zemí. Americká banka Goldman Sachs, jejíž důvěryhodnost stoupla poté, co si jako jediná nespálila prsty v hypotékách, napsala že v recesi se asi nachází i Japonsko. A další špatná zpráva je, že opravdu prudce oslabuje trh nemovitostí v Británii.
Velmi dobrou zprávou z eurozóny naopak včera uveřejnila Evropská centrální banka. Úvěrová aktivita evropských bank totiž ve světle nervozity na trzích překvapivě vůbec nijak nepoklesla a v prosinci naopak rekordně vzrostla.
Na oživení akciových trhů to ale nestačilo. USA včera oznámily prudký propad prodeje nových domů a pádu akcií asi nezabrání ani zítřejší očekávané snížení sazeb o dalších padesát procentních bodů. Mnozí investoři se budou tázat takto: V jakém stavu je asi největší světová ekonomika, když centrální banka musí snížit sazby o víc než procento za jediný týden?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.