Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Říman nechce ministerstvo a velmi loajální odbory

1.2.2008
V rozhovoru pro tento list ministr průmyslu a obchodu Martin Říman prozradil, že by nejraději svůj úřad zrušil. Je prý »jako když pejsek s kočičkou pečou dort«. A navíc je vnímán jako ministerstvo paliv a energetiky. Říman proto chce připravit návrh -míří za horizont současné vlády -jak ten úřad transformovat v ministerstvo podnikání.

Libertarián zahradníkem

Adeptů na zrušení by se našlo víc. Tak například ministerstvo spravedlnosti. Není jenom nástrojem vládní moci nad soudnictvím? Nestačilo by státní zastupitelství a soudy jako rozpočtová kapitola?
A co takhle ministerstvo zdravotnictví? Nestačily by pojišťovny, když máme pojišťovací systém? A municipality coby správci nemocnic? A nestačil by místo ministerstva obrany prezident jako vrchní velitel ozbrojených sil a k tomu generální štáb? Stejně to ministerstvo jenom vymýšlí nesmysly jako stíhačky, transportéry a poruchové padáky. A co takhle doprava a zemědělství? Není to také podnikání? Nemá se to s plánovaným »ministerstvem podnikání« sloučit?
Ministr Říman se rád prezentuje libertariánskými názory. Nemá v lásce vlády a úředníky. Otázkou ale je, jestli není lepší, aby člověk s jeho názory ve vládě tedy vůbec neseděl. Když totiž člověk řídí úřad, má ho řídit s určitou hrdostí a vizí a ta práce ho má bavit. Jsme navíc poněkud zvláštní ekonomikou, kde podíl průmyslu na HDP stále roste. Ať je to dobře, či ne, průmysl je v tuto chvíli důležitý a přímou komunikaci s vládou asi potřebuje.
A ministerstvo podnikání? Co bude dělat? Odbourávat byrokratické překážky, které vymýšlejí jiná ministerstva? Nebo podporovat podnikání? To se ale přece podle libertariánů zásadně nemá! Potíž je také v tom, že Říman svou kariéru na ministerstvu začal bezmála likvidací agentury CzechInvest, která zrovna byla velmi efektivní. Proč raději nevymetl ty »palivověenergetické« zkameněliny z nitra ministerského paláce?

Dobře zaplacení odboráři

Jiří Jedlička, takto odborář z elektrárny Dukovany, si v rámci opčního programu ČEZ vydělal přes dvacet milionů korun čistého. Na slušné peníze si přišli také šéfové odborů elektráren Prunéřov a Mělník. Když se mluví o korupci, vytane člověku na mysli úředník s klotovými rukávy, v takové Americe si ale možná leckdo vybaví odboráře. Je to i vděčné téma hollywoodské produkce. Kapitalista, který potřebuje v podniku klid, podplatí odboráře. A odboráři, kteří se pohybují v polosvětě černých peněz, se spřáhnou s mafií, pokud je ta nenasadila do podniku od začátku. Jest výmluvné, že symbol detroitských teamsterů Jimmy Hoffa nakonec v 60. letech zmizel... Nemusíme ale až do Ameriky. Nedávno vyšel najevo případ, jak si odboráři z německého VW na útratu podniku »ulevovali« ve známém pražském veřejném domě.
To, co se ovšem v Americe muselo dít v tajemném světě zločinu, mohlo se dít v Česku legálně. Pan Jedlička sice nikam nezmizí, to ale ještě neznamená, že jeho enormní příjmy z dozorčí rady de facto (když ne de jure) korupce nejsou.

Máme se skvěle a báječně

Jedličkovy výroky pro deník Mladá fronta Dnes vypadají, jako by prošel lehkou mozkovou operací: »Máme naprosto fantastickou kolektivní smlouvu. I když vylepšovat se dá stále, my už nemáme co.« Nebo: »Zaplaťpánbůh, že je pan Roman tak skvělý generální ředitel. Zásluhu na růstu akcií má především top management včetně něj.« A také: »Lepší firmu jsem ještě neviděl.«
Každý, kdo ví něco o základních principech »corporate governance« (to ovšem neplatilo pro minulé české vlády), ví, že se opční programy nemohou vztahovat na dozorčí rady (či tzv. non executive directors).
Ti, co mají kontrolovat vedení podniku, mají pobírat pevně stanovenou částku, nemají být motivováni (práce v dozorčích radách sice nemůže být prodělečná - musí se vyplatit, ale nemůže a nemá být hlavním zdrojem něčího příjmu). Rozhodně je nemyslitelné, aby byl »kontrolor« motivován stejným motivačním instrumentem jako člen managementu.
Opční program pro dozorčí rady státních podniků byl sice ministrem Sobotkou v roce 2005 zrušen, je však otázka, zda byly zrušeny všechny nadstandardní výhody. Lidé v dozorčích radách podle všeho nadále inkasují štědré životní a kapitálové pojistky. Kontrolovat se to moc nedá. Zlikvidování pojistky se neuvádí v daňovém přiznání a objem firemního příspěvku na pojistné firma vykazuje pouze jako celek.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.