Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Roman Neroman

8.1.2008
Zisk z akciového programu pro šéfa ČEZ Martina Romana činí nyní přes šest set milionů korun. Veřejnost to nepřivítá: občané, podnikatelé i průmyslníci mají cen elektřiny plné zuby. Nechápou, proč je za drahou energii někdo ještě odměňován a lámou si hlavu nad tím, proč nejlépe placený manažer v zemi působí ve firmě, kde většinu kontroluje stát.
Ceny elektřiny jsou však evropský (nikoli český) problém, v unijním kontextu patří české ceny k nižším. EU právně liberalizovala trh (cenová regulace je nepřípustná), ale neinvestovala do propojení sítí. Většina vlád dále chrání své šampiony. Ceny elektřiny souvisí s cenami ropy a plynu a ty jsou dány poptávkou v Číně a Indii. Evropské vlády jsou rovněž vinny: zaspaly dekády v investicích do nových zdrojů, roli hrál i odpor k jaderné energii. Ceny elektřiny by proto byly stejné RomanNeroman, je nesmyslné je spojovat s opčním programem.
Motivační program u firmy, která je veřejně obchodovatelná, je běžná (ba správná) věc. Má zvyšovat ziskovost podniku i ceny akcií. Potíž opčního plánu pro šéfy ČEZ je v tom, že je konstruován v době předenronovské. Po sérii účetních skandálů z let 2001 - 2003 jsou dnes programy konstruovány jinak. Akcie je zpravidla možné zpeněžit až za několik let po odchodu z firmy. Další nepříjemnost je také třeba posuzovat v evropském kontextu: i Francouzi, Němci, Španělé či Italové znají polostátní giganty s opčními programy. Šéfové podobných firem to umí s politiky a politici zase s nimi. Partajím i vládám tento stav plně vyhovuje, odmítají podniky plně privatizovat a k duhu jim přichází faktor energetické bezpečnosti - strach z Rusů a Číňanů.
Opční program pro Martina Romana je jistě disproporčně štědrý, ale v době, kdy byl schválen, nemohl nikdo vůbec tušit, že ceny elektrické energie dosáhnou dnešních výšin. Program byl schválen za Romanova předchůdce Míla, ale ten měl z něj jen »drobky«. Vyletěl proto, že chtěl koupit Severočeské doly, což pak Roman udělat směl. Šéf ČEZ to zkrátka s politiky umí, což neznamená, že je to jeho jediná kvalita.
Ale zpět k cenám elektřiny. Ty může změnit jen politika EU. Buď začne znovu cenová regulace, nebo se bude liberalizovat fakticky, nejen na papíře.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.