Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Rozkročený Paroubek

2. 6. 2008

Musíme se více rozkročit, říkávají velké politické strany. Jenže kdo se rozkročí příliš, podklouznou mu nohy a spadne na zadek. To se týká i sociální demokracie a její programové konference.

Je sympatické, že na konferenci ČSSD vystoupil s relativně kritickým projevem "do vlastních řad" ekonom Jan Švejnar a že se Jiří Paroubek zastal architekta Kaplického a učinil ho svým poradcem. Má to být zjevně náznakem slibované modernizace, pokusem rozkročit se do středu a přilákat liberální, vzdělané voliče. Tato "pravá noha" má ale vetché kosti: pražská ČSSD se ve sporu o Národní knihovnu (a také o pražská divadla) zatím chovala jako tichošlápek.

ČSSD dále nabízí amalgám pro všechny: ústy Bohuslava Sobotky neodmítá reformy - vadí jí jen ty, co "rozdělují společnost". Jistěže by se dnešní reformátoři mohli chovat méně arogantně a mohli by usilovněji hledat konsensus. Jenže každá reforma někoho, někdy a někde bolí, každá více či méně rozděluje. Chce snad ČSSD tvrdit, že její navrhované vyšší daně pro lépe vydělávající (a hodně pracující) udrží společnost celistvou?

Horší je to s "levou nohou", která šmátrá v kluzkém podloží mezi komunistickým voličstvem. Některé elity ČSSD chtějí také držet hladovku proti radaru. Nejenže to je nevkusné, ale - takové téma snad společnost nerozděluje? Ti, co tu americké zařízení chtějí, jsou jen pomýlení, nebo rovnou podlidé? A podobně není zrovna chytré vybrat si ke strašení před zdravotními reformami film amerického režiséra Michaela Moorea. Opravdu ČSSD nenapadl nikdo lepší než usvědčený lhář a protokomunistický manipulátor, který obdivuje kubánské socialistické zdravotnictví?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.