Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Slovenské posilování

30. 5. 2008

Slovenská měna posiluje. Prolomila už hranici 31 korun za euro. Kurz, na kterém se před konverzí nakonec zafixuje, lze čekat na úrovni 30, 5 koruny.

Na této zprávě je názorně vidět, jak dobré zprávy dokážou samy o sobě živit další optimismus. Koruna posiluje proto, že Slováci opravdu budou za pár měsíců platit eury, a když se rýsuje, že konverzní kurz skončí na vyšší hranici, málokdo chce zůstat pozadu a více hráčů na vyšší kurz spekuluje. Nálada je tak povznesená, že "malá" slovenská koruna táhne na trhu i "velkou" sestru českou.

Silnější koruna znamená šanci, že už nyní - ale také poté, co Slováci začnou platit eury - bude inflace o něco nižší, než by jinak byla. Právě podle toho, o kolik na Slovensku po přijetí eura vyskočí ceny, se bude hodně posuzovat úspěšnost tamního rozhodnutí. Totéž se dnes děje v případě Slovinska. Leckdo říká: podívejte, jak Slovincům narostla po vstupu do eurozóny inflace. Málokdo si už ale všímá tamějšího vysokého růstu. Nejde jen o analytiky. Slovenští politici se bojí hlavně vlastních lidí, kteří jsou z velkého růstu cen už předem nervózní. Nyní tedy může Róbert Fico spát o fous klidněji.

Vše má ale i své minusy. Do eurozóny lze vstoupit i s nadhodnoceným kurzem, příliš silná koruna omezí zisky a patrně zatemní i perspektivy některých vývozců. A slovenské hospodářství možná neporoste tak rychle, jak by růst mohlo.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.