Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Správná doba pro přijetí eura a český egoismus

 6. 6. 2008

Server eurointelligence.com, jehož hlavním intelektuálním guru je komentátor Financial Times Wolfgang Munchau, se pustil do guvernéra Zdeňka Tůmy za výroky, které uveřejnil Munchauův domovský deník.

Server, který glosuje finanční a politicko-ekonomické dění (nejen) v eurozóně a každý den monitoruje důležité články o euru napsal: "Občas přemýšlíme, jestli některé nově přistoupivší státy unie strávily aspoň pět minut přemýšlením o politické ekonomii společné evropské měny. Kdo to určitě neudělal, je guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, který podle Financial Times řekl toto: "Ve srovnání s členskými státy eurozóny bychom se snadno mohli stát členy klubu. Na druhou stranu, když se podíváme na dobré ekonomické výsledky a vysokou kredibilitu naší měnové politiky, myslím si, že můžeme nějakou dobu zůstat mimo a naši ekonomiku to nijak nezraní." Takže Tůma vlastně říká, že jediná správná doba pro přijetí eura, je když dobré ekonomické výsledky přestanou. Možná ale nemyslel na to, že to bude právě ta doba, kdy my ostatní rozhodneme, že se do eurozóny nekvalifikujete."

Proč zrovna Tůma?

Paradoxní je, že tuto kritiku sklidil právě Zdeněk Tůma, který je v dnešní centrální bance jediným (i když velice umírněným) eurofilem.

Co by asi napsali o výrocích dalších členů bankovní rady; o názorech některých předáků ODS; případně o názorech prezidenta?

Začněme tím, že se Tůmy zastaneme. On přece neřekl, že se má vstupovat, až se nám přestane ekonomicky dařit. To si komentátor poněkud překroutil.

Guvernérova pozice je navíc dosti obtížná. Nemůže přece říkat, že pokud Česko euro nepřijme do tehdy a tehdy, bude to pro ekonomiku škodlivé, neřku-li katastrofální. To by podlomil důvěru v měnu, kterou má sám na starosti.

Existují navíc i ekonomové, kteří si myslí, že pokud hospodářství před vstupem do eurozóny projde ještě jedním testem zpomalení, nebude to vůbec špatné. Protože se vyzkouší jeho flexibilita.

A pak je tu ještě důležitá věc, která se týká maastrichtských kritérií. Ti, kterým se ekonomicky nedaří, mohou paradoxně lépe plnit některá kritéria. Například: pokud ekonomika zpomalí, je vcelku pravděpodobné, že bude snáze plnit inflační kritérium. A hůře zase fiskální - může se přechodně zhoršit schodek i zadlužení.

Dvourychlostní unie

Přesto je to, co napsal server eurointelligence, důležité. V Evropě se totiž množí hlasy, které - zklamány nerozhodností a pomalostí integrace volají po tom, aby se více propojila eurozóna. Jinými slovy, volá se po "dvourychlostní Evropě". Nikoli samoúčelně, ale proto, že nechtějí-li se někteří integrovat, neměli by v tom bránit ostatním.

Mezi zastánce této filozofie patří právě Munchau, který neustále volá po větší institucionalizaci eurozóny, po její silnější reprezentaci navenek a po větší koordinaci hospodářských politik uvnitř.

Toho by si možná navonění čeští euroskeptici a eurofobové (Tůma mezi ně nepatří) měli pomalu začít všímat. Podobně jako v polovině 90. let si Češi zase připadají jako premianti, před kterými bude pořád někdo klečet a k něčemu je přemlouvat. Na první pohled se může zdát, že se to vyplácí. To se ale může rychle změnit.

Co mnohé v Evropě na Češích rozčiluje, je přístup: počkejme si až to bude výhodné pro NÁS. Je otázka, jestli ten, kdo pořád hlídá "nejvýhodnější" okamžik, jej nakonec nepropásne.

Pýcha předchází pád

Nikdo samozřejmě netvrdí, že má vláda dělat věci nevýhodné pro vlastní občany. Ale je správné ptát se jen na vlastní zájem? Euro nakonec není pouze ekonomickým projektem. Je to i projekt politický a je to svého druhu také společenství. A jsem-li součástí nějakého společenství, pak bych se neměl vždy a za všech okolností starat jen o sebe, ale i o prospěch celku.

Jenže při jakémkoli náznaku této úvahy si Češi ťukají na čelo. Proč bychom se měli taky starat o ostatní? Proč bychom měli někomu prospívat? Lze mimochodem očekávat, že leckomu v Evropě začneme s tímto přístupem lézt brzy na nervy. Na tenhle egoismus je málokdo zvědavý.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.