Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Štěch v záři reflektorů

25. 6. 2008

Byla včerejší stávka největším protestem od roku 1989? Jak se to vezme. Dopady stávky železničářů z roku 1997 byly z národohospodářského hlediska jistě citelnější. Měšťáky včera "bolelo" jen to, že hodinu nejezdily tramvaje - a koho bolelo něco doopravdy, toho v nemocnici ošetřili.

Co dál? Nejezdily hodinu vlaky. Jenže: Kvůli různým výlukám, poruchám pendolina či výstavbě koridorů jsou hodinová zpoždění na dráze úplně běžná.

Kdyby neexistovaly rozhlas a televize, o stávce by věděl málokdo. Překvapivé bylo jen zablokování pražské severojižní magistrály. Jen zde se část odborů poprvé přiblížila francouzské razanci. Kdyby měla projet sanitka, mohly být dopady vážné.

Na stávce samotné zarazí absence cílů a ultimát - tedy to, kvůli čemu má samotný nátlak smysl. Odborům se leccos nelíbí, ale co chtějí a dokdy? Chtějí snad, aby odstoupila vláda? Chtějí, aby vláda zrušila, co schválila? Říkají nám odbory: Plaťme ministry za to, že nebudou nic měnit a navrhovat a jen sedět v kanceláři a koukat z okna?

Další věc je načasování. Proč odboráři stávkují teď a ne v době, kdy se většina reforem schvalovala? Je snad odpovědí, že jde o senátní kampaň pana Štěcha a dalších?

Argumenty odborářů neobstojí: Odborům vadí inflace. Ta ale zaskočila celý svět a zvýšení DPH se na ní podepsalo jen zčásti.

Poplatky u lékaře či vyšší věk pro odchod do důchodu by prosadila každá vláda bez ohledu na ideologii. Odbory tak dávají velmi opatrné vládě punc zasloužilých reformátorů. Na občasné protesty odborů si musíme zvyknout, jsou ve světě běžné. Kdo by koneckonců čekal, že by odbory podporovaly pravicovou koalici?

Otázka ale nestojí tak, zda mají odbory protestovat, ale jak a jestli vůbec má vláda na jejich protesty reagovat. Pro vládu je zatím povzbudivé především to, že v soukromém sektoru se o protestech příliš neuvažuje.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.