Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

U nás žádná Amerika

6.3.2008
Bylo asi naivní očekávat, že krize hypotečního trhu v USA a následná úvěrová zdrženlivost nebude mít na nás vliv. Jsme otevřená ekonomika plně propojená se světem. Přesto pořád platí, že dopady krize amerického původu na český trh jsou omezené, a pokud dojde k nějakému pohybu na realitním trhu, bude to mít do značné míry autonomní důvody.
Na prvním místě je dopad na růst. Americká (pravděpodobná) recese bude mít dopad na růst v eurozóně, především na tržby evropských vývozců. A tím se zpomalí i náš růst, protože jsme významnými dodavateli velkých západoevropských exportérů. Jenže... vyvážíme do celého světa, Amerika je pouze jeden z trhů. A z eurozóny chodí smíšené signály. Spotřebitelé sice mírně omezují utrácení, ale například v Německu roste podnikatelská důvěra. Vzhledem k tomu, že ministerstvo financí podstřeluje odhady růstu, možná se letos konečně trefí...
V USA vše začalo tím, že problémy se splácením hypoték měli nejprve chudí lidé a lidé se špatnou kreditní historii. Americe, kde má hypotéku skoro každý, jsme na hony vzdálení, u nás se tato půjčka stále týká deseti procent obyvatelstva. Lidem s opravdu riskantní historií začnou naše banky dávat hypotéky nejdříve za dvacet let. A nebudeme-li hloupí, můžeme se ze současné Ameriky do budoucna poučit.
Začínají-li klesat ceny bytů v panelových domech, je to důkaz změn v sociální stratifikaci a první náznak budoucí ghettoizace některých sídlišť. A začnou-li klesat ceny skladišť, překladišť a montážních hal, bude to důsledek vyčerpání jednorázového realitního boomu, který započal před vstupem do unie. Takže žádná Amerika. Ani náhodou.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.