Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

USA si šlapou po štěstí

4. 6. 2008

Zatímco Češi, Maďaři a Jihokorejci se z nového systému "elektronické registrace", který nahradí současný vízový systém pro cestování do USA, víceméně radují (krom těch, co mají desetileté vízum), úplně jinak to vidí v západní Evropě, Austrálii, na Novém Zélandu, v Japonsku a Singapuru. Zatímco my si většinou polepšíme, ti co dosud nepotřebovali k cestě do Ameriky vůbec žádná povolení, si pohorší dosti výrazně. Krásný příklad toho, jak stejná věc může vést k úplně různým důsledkům.

Není samozřejmě pravda, že bychom snad toto způsobili Západoevropanům my. Američané schválili před časem nový zákon, a bylo tedy zřejmé, že se podle něj brzy "pojede". Včerejší článek listu Financial Times přináší detaily: co přesně a odkdy. Takže od prvního ledna 2009 bude muset každý, kdo cestuje do USA a vízum dosud nepotřeboval, vyplnit na internetu dotazník "I-94" a 72 hodin čekat na doručení souhlasu. Lze to bohužel chápat nejen jako byrokratické opatření, ale jako bariéru jdoucí proti duchu svobodného obchodu. Stejně jako je pro dnešní globalizovanou ekonomiku důležité co možná nejrychlejší doručení zboží, je ve stále rychlejším světě někdy rozhodující, že obchodník může odletět na jednání ihned, jak potřebuje.

Navíc Američané nedávno oznámili, že se zpřísní kontroly při odletu ze země: takže stejné odebírání otisků, fotografování a fronty jako když do USA přijedete. Američané sice bojují proti terorismu, možná ale časem pochopí, že poškozují i svoje vlastní zájmy: země je možná v recesi, potřebuje peníze a turisté i mnozí obchodníci se možná rozhodnou, že stresu je už příliš a budou utrácet peníze jinde. Každý sám svého štěstí strůjcem.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.