Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Už nejsem doktor

24. 4. 2008
 

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek vystoupil z lékařské komory a tím podle většiny definic přestal být lékařem. Členství v komoře je totiž pro doktory povinné, bez něj nesmí lékař léčit pacienty.

Na první pohled se zdá Julínkovo rozhodnutí pochopitelné. V HN navíc již dávno odmítáme resortismus. A jedním z jeho projevů je, že odvětví šéfuje člověk profesně příslušný. Postupně se naše vlády této zátěže zbavují. Ministr obrany už není voják ani nestřílí v kanceláři do terče. Ministr zemědělství není zemědělec, který v kanceláři občas podojí kravku. Jenom ministr zdravotnictví musel být pořád lékař. Od včerejška už ne.

Senátor Julínek také patří mezi zastánce nepovinného členství v lékařské komoře. Lze sice polemizovat o tom, zda je to rozumné (bez povinného členství vlezou lékaři do státního chomoutu), Julínkův názor na komoru je ale znám dlouho.

V tuto chvíli je však důležitější otázka načasování ministrova kroku. Je otázka, zda je Julínkův odchod z komory rozumný právě nyní, před klíčovými politickými jednáními o zdravotnické reformě, o privatizaci pojišťoven a nemocnic, před zásadním jednáním Ústavního soudu o poplatcích. O zákonech, které budou transformovat zdravotnictví, sice nerozhodují lékaři a zdravotnici, přesto je klíčové pokoušet se neúnavně získat jejich podporu: diskutovat s nimi, být mezi nimi, vysvětlovat, přesvědčovat. Nejde jen o klid v resortu, ale také o to, že lékaři jsou politicky velmi silnou a aktivní vlivovou skupinou.

Julínek jako by říkal: Vy mne nezajímáte, bavit se s vámi nebudu, máme Melčáka a Pohanku a další hlasy když tak seženou Dalík s Topolánkem. Zatím to většinou vycházelo. Ale kdo by se pohoršoval nad ministrem, když obhroublý politický styl nevadí premiérovi.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.