Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Ve stínu vyvlastnění

28.3.2008
Ústavní soud rozhodl, že vyvlastňování drobných akcionářů může i nadále probíhat za stejných podmínek jako dosud. Rozhodnutí soudu je třeba respektovat - přesto si dovolíme nesouhlasit. Podmínky, za kterých se velcí zbavovali malých jako obtížného hmyzu, byly skutečně ostře diskriminační a v Evropě neobvyklé. Navíc: lidé se stávali akcionáři v době, kdy netušili, že jim hrozí diskriminační pravidla.
Ve stínu principálních sporů o vyvlastnění zůstala novela obchodního zákoníku, která začne platit příští týden. Ta ruší 67% a 75% hranici, při jejímž dosažení je majoritní akcionář povinen nabídnout část akcií k odkupu. Z hlediska byznysu, který to umožní či ovlivní, jde o věc řádově důležitější než je vyvlastnění. O velikosti limitů lze jistě diskutovat, jenže o změně pravidel nevyšel jediný článek, neproběhla žádná diskuse. Většina legislativců asi ani neví, že něco takového schválila. Jako náhodou se celá věc hodí největším hráčům na trhu: firmě ČEZ, která při odkupu vlastních akcií balancuje blízko hranice 67 %, firmě Telefónica, kde má většinový vlastník téměř 70 %... Již za týden bude moci ČEZ - pokud to vláda schválí - nakupovat další velké balíky svých vlastních akcií.
Český kapitálový trh stále zůstává v jakémsi nevlídném postkuponovém stavu, v němž se pravidla mění podle toho, jak se to zrovna hodí několika velkým hráčům. Malé investory na trh nikdo horem dolem neláká, spíš se pořád přemýšlí, jak na ně vyzrát. Pak se někdo diví, že všechny nové emise směřují na burzu ve Varšavě...
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.