Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Volbě chybí »plán B«

8.2.2008
Bude se dnes konat prezidentská volba - anebo se obě komory nedohodnou, jak hlasovat? V druhém případě se volba může protáhnout o týdny. Či o měsíce, pokud by byl Senát přehlasován a stěžoval si u Ústavního soudu.
Zelení se pro veřejnou volbu rozhodli v poslední chvíli - poté, co se dozvěděli o tajné schůzce kancléře Jiřího Weigla s Miroslavem Šloufem. Nutno dodat, že kdyby se neodehrála, zelení by si ji snad museli vymyslet. Možná měli změnu postoje stejně v plánu, ale takto jim z nebe spadl vhodný argument.
Martin Bursík má pravdu, že volba prezidenta není v koaliční smlouvě a že ODS vůbec nepřipustila žádnou diskusi o jiném kandidátovi než Klausovi. Obviňovat zelené, že zablokovali volbu, má zhruba stejnou logiku jako obvinit z téhož ODS (ta díky své většině v Senátu může prosazovat pro horní komoru tajnou volbu). Je logické, že když mají zelení svého kandidáta, dělají pro jeho zvolení vše. Proč se tomu Mirek Topolánek diví? ODS vypadala ještě i včera večer zaskočena; počítala s tajnou volbou a zdá se, že zatím nemá náhradní plán.
Je nepříjemné, že se může opakovat tahanice s prezidentskou volbou z roku 2003, respektive s ustavováním vlády po volbách 2006 (i když třeba taková Belgie zažívá tahanice větší a ostudnější). Je však trapné, že trumfy drží v rukou komunisté, kteří se budou pokoušet dál zvyšovat svou cenu.
Osud volby tak závisí do značné míry na schopnostech předsedy sněmovny Miroslava Vlčka, který bude schůzi řídit; bude to jeho velký den.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.