Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Vysypaná brašna

18.3.2008
Světová ekonomika se v těchto dnech dostává do nejriskantnější fáze za posledních dvacet let. Původně hypoteční krize buď právě vrcholí, nebo začínáme padat do propastné spirály nedůvěry.
Srovnání s velkou hospodářskou krizí jsou stále frekventovanější. Podobnosti tu bohužel jsou. Přestože o »velké krizi« byly napsány stovky knih, dodnes ekonomové nevědí, co bylo příčinou. Byly to reálné hospodářské fundamenty, nebo důvody psychologické (pokles důvěry a panika)? Ve hře byl tehdy i vzrůstající světový protekcionismus a podobně.
V našem případě je zřejmé, že fundament (neschopnost některých klientů splácet hypotéku) nestačí na vysvětlení dramatické skluzavky. Víme, že v USA byla přílišná úvěrová a měnová expanze, že se dlouhodobě neřešily obchodní a rozpočtové nerovnováhy, víme, že Američané málo spoří. Je také zřejmé, že krize přichází ve špatnou dobu: vysoká poptávka v Číně a Indii žene nahoru ceny surovin, ropy, energií i potravin. Podobně jako ve 20. letech začíná být obchodní protekcionismus (především v USA) na vzestupu.
Potíž je v tom, že americká centrální banka již využila všech standardních nástrojů (jako je snižování sazeb) na oživení ekonomiky. Instalatérská brašna Fedu se vysypala a zůstávají jenom instrumenty neobvyklé: přímá pomoc bankám (případě Bear Sterns) a přímý odkup riskantních dluhopisů. Potíž je v tom, že takové zásahy jsou dvousečné. Vypadá to, že když Fed používá tyto instrumenty, ví nebo tuší něco horšího než my. Krom toho se takto honoruje podnikatelská nezodpovědnost.
Potíž dnešních dnů je, že žádný pilíř a zdroj důvěry není na obzoru vidět. Bernankemu moc možností nezbývá, americký prezident je slabý a nového neznáme.
Svět ani Evropa se dopadům nevyhne. Asijské ekonomiky jsou s USA úzce svázány. A hrdinní němečtí exportéři nedokážou čelit stále silnějšímu euru donekonečna. Španělskou a hlavně italskou ekonomiku začíná už silné euro doslova škrtit. A dražba italských vládních dluhopisů se minulý týden nepovedla, což je věc doslova nevídaná.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.