Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Vzorec pana Šnábla

13. 6. 2008  

Radek Šnábl - takto majitel největšího chovu anglických plnokrevníků v Česku a ředitel odboru, který je na ministerstvu financí odpovědný za arbitráže - uveřejnil včera "ekonomický vzorec", podle kterého vláda stanovila částku, již chce vymáhat po ČSOB. Navrch přidal ještě "ekonomickou část smlouvy", kterou uzavřela minulá vláda s Nomurou.

Této strategii bychom neměli sedat na lep a pokoušet se na světlo vytažená hausnumera analyzovat. Teprve až bude veřejnost znát celé a přesné znění dosud tajné smlouvy s Nomurou, budeme moci zhodnotit, jak dobře pánové Tlustý, Kalousek a Šnábl hájili zájmy daňových poplatníků. Pokud někdo uveřejní ze smlouvy, jen co se mu zrovna hodí do krámu, nemůžeme relevantně posoudit zhola nic.

Říká-li vláda, že celou smlouvu uveřejní, až budou dokončeny všechny spory státu a Nomury s ČSOB, je třeba to odmítnout. Kabinet je ze zákona povinen zveřejnit vše, pokud nejsou závažné důvody, aby tomu bylo jinak. Jenže my vůbec nevíme (protože si to nemůžeme přečíst), jak a jestli vůbec spory státu s ČSOB a smlouva s Nomurou spolu nějak souvisejí.

Vše nasvědčuje tomu, že český stát se chová nevypočitatelně, že je unášen partikulárními zájmy. Ve Spojených státech, jak známo, nedávno došlo k rychlému převzetí soukromé banky Bear Stearns ze strany soukromé JP Morgan. Také pod kuratelou vlády a centrální banky. Také se jednalo v obrovském spěchu, o víkendu, v noci a na neznámém místě. A také se postupovalo velmi tvrdě proti akcionářům problémového ústavu. Někdy stát zkrátka asi nestandardně postupovat musí. Těžko si ale představit, že by američtí demokraté tvrdili, že převzetí banky zruší, až se dostanou k moci.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.