Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN rozhovory

Devět otázek pro Vlastimila Tlustého

30. 11. 2006

Ministr financí Vlastimil Tlustý se do oznámení dohody odmítá bavit s novináři. Přesto je tu devět zásadních otázek, na něž potřebujeme znát odpověď dříve, než ministr jménem státu jakoukoli dohodu s Nomurou podepíše.

1. Je pro stát výhodné se dohodnout na ukončení všech sporů?
Ukončí se vleklé břemeno a velká fiskální nejistota. Pochybnosti ale zůstanou. Těm, co budou říkat, že jsme mohli vyhrát pařížskou arbitráž o 121 miliard korun, nepůjde jejich "pravdu" vyvrátit.

2. Proč není výhodnější ve sporu pokračovat?
Možná je. Ale v takhle rozsáhlém sporu jsou velká rizika na obou stranách, dohody nejsou ničím výjimečným. Je důležité vědět, jestli bude mít smlouva nějaké dodatky, jestli bude čitelná a transparentní. Každopádně by šlo o velké riziko. Nomura má opravdu ty nejlepší právníky na světě.

3. Je tedy "supernula" vítězstvím obou stran? Pokud ano, proč se tedy tak dlouho soudí?
To je normální, jde o zkoušku trpělivosti. Obě strany musely nechat spor rozeběhnout, aby mohly odhadnout, jak si stojí, jaké jsou jejich síly.

4. Kdo je tedy zodpovědný za miliardy, které museli zaplatit daňoví poplatníci?
První chyba nastala, když stát ztratil podíl v IPB. Zodpovědnost nesou tehdejší vláda a Fond národního majetku. Pak jsou odpovědni vlastníci a management IPB.

5. Proč trvají vyjednávání s Nomurou tak dlouho? První dohoda byla na stole již v roce 2002.
Rusnokovu smlouvu Sobotka odmítl, zahájil vlastní vyjednávání. Větší vliv získala ČSOB a její zájmy ve sporech. To však komplikovalo nulovou variantu.

6. Lze očekávat, že ČSOB nebude házet státu klacky pod nohy a ukončí i soud s Nomurou o "České pivo", ve které žaluje Nomuru o více než 20 miliard korun a má slušnou naději na vítězství? Proč by na tom měla mít ČSOB zájem?
Pokud nakonec "nulová" varianta vznikne, bude muset. Nomura totiž mnohokrát deklarovala, že k dohodě se státem dojde pouze v případě, že skončí všechny spory, tedy i ty vyvolané ČSOB. Zatím však není zřejmé, co stát výměnou za ukončení sporů bance nabídne.

7. Je pravda, že Nomura žádá zařídit beztrestnost pro své manažery v kauzách spojených s IPB?
Říká se ledacos, ale je to krajně podezřelé. Lze vůbec v právním státě něco takového žádat a lze vyhovět? Podle naší znalosti práva je to spíše vyloučené a rozhodně nelze očekávat, že by stát mohl něco takového slibovat v písemné smlouvě.

8. Proč dohodu s Nomurou chce podepsat právě Vlastimil Tlustý?
To je jedna z nejspornějších věcí. Ministr Tlustý hájil hospodaření Nomury v IPB. Jak může vystupovat jako zástupce státu?

9. Jak je možné, že v případě jednoho z největších krachů v českých dějinách, kde jsou manažeři obviněni z mnoha vážných hospodářských deliktů, ani po šesti letech nikdo nestál před soudem?
No comment.

Autor/ři: Jana Havligerová, Vladimír Piskáček, Jan Macháček

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.