Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN rozhovory

Primátor nemůže říct olympiádě ne. Nikdy

16.10.2007

GÁBOR DEMSZKY, dlouholetý primátor Budapešti:

Maďarská pravice se nedokáže zbavit extremistů a neustále nabourává demokratické instituce, říká v rozhovoru pro HN Gábor Demszky, který už sedmnáct let stojí v čele radnice hlavního města Maďarska. Politickou kariéru začal za studentských let jako maoista, poté se stal liberálem a disidentem. Od roku 1990 pravidelně vyhrává volby primátora, i když čelí kritice, že dostatečně město na Dunaji nerozvíjí, že nechce reformovat městskou správu a že si nechal za městské peníze koupit luxusní auto.

* HN: Jste primátorem Budapešti již sedmnáctým rokem. Jak se vám podařilo vydržet v turbulentní středoevropské politice na jednom místě tak dlouho?

Všichni, co začali svou práci dělat v době jako já, mají relativní výhodu. Byl jsem první zvolený v demokratických volbách a lidé v této volené pozici nezažili nikoho jiného. Pomohlo mi také, že jsem přišel z mediálního světa. I proto dělám tiskové konference každý den.

* HN: Jaký je váš názor na fiskální a strukturální reformy, které prosadila současná maďarská vláda? Jsou to skutečné reformy?

V oblasti zdravotnictví se opravdu jedná o skutečné a hluboké reformy. V jiných oblastech to jsou malé změny a krůčky, které bych já osobně reformami nenazýval, jsou to spíše určitá přizpůsobení nové situaci. Souhlasím s tím, že něco se udělat muselo, aby se snížily výdaje. Tři vlády po sobě prostě utratily příliš peněz a země se ocitla v opravdu kritické situaci: velké zadlužení, vysoké schodky, které musí být sníženy. Je to velmi bolestivé. Příští rok bude ještě velmi obtížný, ale myslím, že v roce 2010 už budeme zase na správné cestě.

* HN: Maďarská společnost je hluboce rozdělená na dva tábory. Může se to ještě zhoršovat?

Je rozdělena mnohem více, než by být měla. Neodvažuji se odhadovat, jak se to bude vyvíjet. Zatím je to pořád horší a horší. Komunikace mezi levicovým a pravicovým táborem už není prakticky žádná. Jeden z problémů je, že pravice se nedokáže odpoutat od pravicových extremistů a odsoudit jejich postoje. Pravice se bojí, že by tím přišla o hlasy. Díky tomu otevřeně a systematicky rozbourává naše demokratické instituce. Je to nebezpečná situace a od pádu komunismu ještě nebyla tak kritická. Demokracii je třeba tvořit nejen teoreticky, ale i právně: ústavní pořádek, pravidla. Ale společnost nestačila vyspět. Lidé žádají, aby všechno řešil stát, a vzniká tak obrovský prostor pro populismus.

* HN: V Praze je nyní aktuální debata o organizaci olympiády. Jaká je na toto téma debata v Budapešti, která o kandidatuře také uvažuje?

Odmítli jsme kandidovat pro rok 2016, ale budeme určitě kandidovat na rok 2020. Jsem osobně členem přípravného výboru. Už jednou jsme se na olympiádu chystali, ale kandidaturu pro rok 2008 v roce 1994 zastavila vláda.

* HN: Není to nebezpečné pro zemi s tak vysokým zadlužením, jako je Maďarsko?

To je realistická námitka, ale jako primátor využívám všech příležitostí, aby mohla být vylepšena městská infrastruktura. Všechno, co bude vybudováno kvůli olympiádě, na svém místě potom zůstane a bude to sloužit městu. A přirozeně se budu soustředit na to, aby se investovalo do opravdové infrastruktury, nikoli pouze do sportovních stadionů. Já nejsem ani trochu sportovní fanoušek. Například vůbec nechápu, jak lidé mohou vydržet dívat se devadesát minut na fotbal místo toho, aby si ho zahráli sami. V životě jsem na žádné sportovní akci jako divák nebyl. Ale pokud je to příležitost, jak vytvořit alianci s vládou a přestavět město, tak jsem pro. Pokud to poslouží městu, můžeme se spolčit i s ďáblem. Musí být ale přesně stanoveno, jaký bude náš podíl nákladů a jakou část finanční zodpovědnosti ponese vláda.

* HN: Mělo by se podle vás konat celonárodní referendum o olympiádě?

Ne. Máme ještě spoustu času připravit argumenty, prostor pro diskusi, plány apod. Není to zkrátka otázka, která se musí rozhodovat v tuto chvíli. V určitou chvíli, ještě nevíme, kdy rozhodnou vláda a parlament. Mimochodem - jste-li primátorem nebo starostou, prostě nemůžete říci akcím typu olympiáda ne. Nikdy.

* HN: Někteří lidé se domnívají, že veřejná doprava ve velkých městech by měla být zdarma, aby se městu ulehčilo od automobilové dopravy...

Já s tím nesouhlasím, propaguji ale poplatek za vjezd do centra. Systém podle všeho spustíme v roce 2010 před koncem mého termínu ve funkci primátora, ale potřebujeme ještě veřejnou dopravu zásadně vylepšit. Optimální podíl příjmů z jízdného a dotací na veřejnou dopravu by měl být padesát procent. Padesát procent z jízdného a padesát procent z dotací.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.