Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN rozhovory

Renata Vesecká: Co je nemorální, ještě nemusí být vždy zločin

2. 5. 2007

070502_04a.jpg"Potěšilo mě, když bylo mé jméno zmíněno v souvislosti s prezidentskou kandidaturou," říká nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká v rozhovoru pro HN.

HN: Nemáte také dojem, že v této zemi je možné úplně všechno?

Já ten pocit nemám. Svou roli možná sehrává špatná mediální politika policie, státního zastupitelství i soudů. A také dost značné nedostatky právního vědomí. Leckdo si myslí, že to, co je nemorální, je i trestné, ale tak to není.


HN: Po téměř roce vyšetřování tzv. Kubiceho zprávy jsme se dozvěděli, že vysoký policejní důstojník smí obejít všechny své nadřízené a jít tři dny před volbami do parlamentu. A pak i to, že při vyšetřování této události není nic jednoduššího než napíchnout telefonní čísla desítek lidí, aniž by tomu někdo zabránil.

Záležitost Kubiceho zprávy je rozmělněná do několika trestních věcí a je důležité se podívat na každou z nich zvlášť. V případě postupu plukovníka Kubiceho už existuje jednoznačný závěr státního zástupce, který odevzdal věc ke kázeňskému projednání. A to už je záležitostí jen policie, kázeň policisty nemůže projednat nikdo jiný.


HN: Jak je možné, že státní zástupce dostane od policie sadu čísel se žádostí o odposlech, vůbec si nezjistí, co je to za čísla, vezme je a jen je odnese soudci?

Tato trestní věc ještě nebyla ukončena. Až se to stane, řeknu vše, co budu moci. Myslím, že je ještě veřejnosti co sdělit a co komentovat. Postup orgánů činných v trestním řízení byl zákonný, ale na druhou stranu vím, že se touto problematikou zabývá i ministr vnitra, který určitá pochybení, i když ne na naší straně, shledal.


HN: Když se ale o celé věci nedávno mluvilo ve sněmovně, pražský státní zástupce Pětník pravil, že je běžné, že státní zástupce vůbec neprověřuje čísla, která chce policie odposlouchávat. To je normální?

Policie, která předkládá státním zástupcům důkazy, musí odpovídat za správnost a zákonnost předkládaných materiálů.


HN: V tom případě je státní zástupce zbytečný a jen plní roli pošťáka.

Jedině státní zástupce může posoudit celkově důkazní stránku věci v tom směru, zda je takový úkon jako odposlech nebo třeba domovní prohlídka potřeba. Za správnost a zákonnost technické stránky věci, a sem patří i telefonní čísla, musí jednoznačně zodpovídat policie. Já ale budu od státních zástupců napříště chtít, aby vyžadovali informace i z policejního útvaru, který má na starosti ztotožňování těchto čísel.


HN: Jinými slovy, aby věděl, komu které číslo patří.

Nejde jen o to, komu čísla patří, ale také, aby se nemohlo stát, že policie přidá do návrhu jakékoliv číslo, které nebylo vytipováno útvarem zvláštních činností. Státní zástupce bude požadovat, aby policie zajistila křížovou kontrolu.


HN: Váš post je sice "apolitický", vláda vás ale může kdykoliv odvolat. Zajímá se premiér Topolánek o práci státních zástupců?

Pan premiér se o fungování státního zastupitelství zajímá. V dubnu jsme měli poradu všech vedoucích státních zástupců, na které pan premiér prohlásil, že považuje práci státních zástupců za velice důležitou a že se rozhodně nechce vměšovat do konkrétních věcí.


HN: Do funkce vás jmenoval ještě kabinet v čele s ČSSD. Jak pociťujete změnu vlády?

Žádnou zásadní změnu nepociťuji, do trestního řízení se nepromítají žádné politické výkyvy. Pokud jde o politické tlaky, je potřeba důrazně odlišit komentáře k práci státního zastupitelství. To samozřejmě nevnímám jako politický tlak, i když komentáře politiků nejsou vždycky šťastné. Pokud by se ale vyskytly politické tlaky, které bych vnímala jako nátlak na rozhodování, tam je potřeba se razantně ohrazovat a to jsem také řekla všem státním zástupcům. Za svoji praxi jsem se s přímým politickým nátlakem ještě nesetkala.


HN: Jak se vlastně díváte na odbornou úroveň české policie?

Na zmiňované poradě se o odbornosti policie mluvilo poměrně kriticky. Stejně jako o rychlosti řízení. Stává se, že státní zástupci nedostávají od policistů vyžádané zprávy s tím, že ten který policista je právě na rehabilitaci, studuje nebo je nemocný. Takový postup je nepřijatelný.


HN: Česká policie si potrpí na velkolepé zatýkací akce, které pak často následuje velmi pomalé vyšetřování, které se často rozplyne do ztracena. Není v silách státního zastupitelství to změnit?

Trestní řízení se nikdy nesmí stát reality show. Je velmi nešťastné, když se dozorující státní zástupce večer dívá na televizi a tam ve své trestní věci vidí bombastický zákrok, který vyvolává dojem velkého úspěchu. A pak se do budoucna ukáže, že jde o bublinu. I to se stává, i když ne často. Takové případy nebudeme nechávat bez odezvy. Jde o výrazný zásah do života lidí, do té doby často bezúhonných, kteří jsou pak předváděni jako nebezpečí prvního stupně.


HN: Vaše předchůdkyně Marie Benešová je v politice. Máte stejné ambice?

To je předčasné řešit, vstup do politiky předpokládá, že politika má zájem o vás a že zajímá i vás.


HN: Oponenti Václava Klause shánějí na příští rok protikandidáta. Už jsme slyšeli i vaše jméno. Kdyby ta nabídka přišla, kývla byste na ni?

Mé jméno se ve spojení s prezidentskou funkcí objevilo na serveru Aktuálně.cz, kde běží hlasování. Byla jsem velmi potěšena a překvapena, kolik hlasů jsem získala. Nicméně od takových signálů ke kandidatuře je tak strašně dlouhá cesta, že dnes mluvit o něčem konkrétním není na pořadu dne.

Autor/ři: Jan Macháček, Jindřich Šídlo

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.