Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Lidové noviny

Co Klausovi vadí a nevadí

15.12.2001

ODS se chová jako opoziční strana jen tehdy, když ji to moc nestojí

Václavu Klaus minulý týden řekl, že se mu vůbec nelíbí, když vláda přenáší břemeno rozhodování a zodpovědnosti ve věci nákupu stíhaček na parlament. Zemanův kabinet se totiž rozhodl financovat nákup letadel pomocí úvěru a usnesl se, že masivní zahraniční půjčku musí schválit parlament. Proč to předsedovi ODS vadí? Vláda nyní parlamentu servíruje na stříbrném podnose možnost nákupu švédsko-britských stíhaček zabránit. Nejen že jsou stíhačky drahé. Politická pravice by se také měla stavět proti offsetovým programům, které vláda používá jako jeden z hlavních argumentů pro koupi letadel. Tzv. offsety jsou kalkulovány velmi pofidérně a představují klasický nástroj socialistické průmyslové politiky. Navíc hrozí, že v rámci offsetů se bude investovat do výroby něčeho, co si opět bude muset kupovat stát. ODS se ale nepovažuje pouze za pravici. Také tvrdí občanům, že je opoziční stranou. Pokud jsem v opozici, měl bych dělat vše, abych zamezil něčemu, o čem tvrdím, že je to škodlivé pro celou společnost. Otázka tedy spíše zní, proč se ODS v čele s Klausem někdy staví proti tomu, aby se zodpovědnost za něco přenášela na parlament - a jindy jí to vůbec nevadí.

Když jde o peníze, je všechno jinak

ODS nevadí, že jako parlamentní opoziční strana připravuje s vládou většinu privatizací. Přímá formální odpovědnost parlamentu zde není zcela zjevná, ale věcně existuje. Poslanci ČSSD a ODS jednali s uchazečem o privatizaci elektroenergetiky, francouzskou firmou EdF v Paříži. Poslanec ODS Oldřich Vojíř je přímo členem výběrové privatizační komise. Byli to poslanci ODS v čele s Klausem samým, kdo dělal vše pro to, aby nebyla zpomalena privatizace elektroenergetiky, plynárenství a Unipetrolu, kterou ohrožovalo schválení tzv. Pilipova dodatku k obchodnímu zákoníku, který se týkal rozšíření povinnosti povinných odkupů. V tomto případě předseda parlamentu neváhal vzít na sebe odpovědnost a neodeslal řádně projednaný a schválený zákon do Senátu, přestože všechny jiné zákonné normy sněmovny došly do Senátu včas. V České konsolidační agentuře se opět odpovědnost dělí mezi ODS a vládu. Pravomoci dozorčí rady, kterou ovládají poslanci ODS a ČSSD, byly nedávno posíleny. Nic takového poslancům nikdo nepředepisuje. Řídit agenturu, která rozhoduje o stamilionech korun špatných úvěrů, se poslanci ODS rozhodli o vlastní vůli. A co rozpočet? Právě opoziční smlouva umožnila nebývalé propojení moci výkonné a legislativní. Jsou to poslanci ODS, kdo pomáhá sociálním demokratům připravovat (dokonce přepisovat) návrh rozpočtu. A byla to ODS, kdo vlastně pro "sociálnědemokratický" rozpočet ve sněmovně hlasoval. A nejen letos. Klausova strana se zkrátka pokouší zviditelnit svoji opozici tam, kde ji to moc nestojí, tam, kde nepřichází o moc, a tam, kde vůbec nic neriskuje.

Ležérní protesty

Všichni víme, jak se pozná, když ODS něco opravdu vadí, když jí něco leze na nervy. Je zarytá, vzteká se a zuří. Tak tomu bylo s nucenou správou v IPB. Tak tomu bylo například s Becherovkou, kdy dva vlastní ministři hlasovali v tehdy ještě v Klausově vládě proti zbytku ODS. ODS, Václava Klause a Jana Zahradila také stále více opravdu vzteká EU, především protože členství v ní znamená omezení moci místních politiků. Klausovu stranu také opravdu naštvala výše zmíněná novela obchodního zákoníku poslance Ivana Pilipa. ODS opravdu vadil ministr financí Pavel Mertlík a jeho náměstek Jan Mládek nikoliv socialisticko-atomový boxer Grégr. ODS opravu štve, když se ocitne ve vězení Vladimír Železný, a nemůže například snést projevy prezidenta Havla. Někdy ODS něco vadí, a pak jí to najednou vadit přestane. Tak tomu bylo v případě prodeje České spořitelny do rukou Erste Bank. Když si to srovnáme s výše uvedeným, tak protesty ODS proti nákupu stíhaček Gripen se zdají ležérní, podobně jako byly velmi líné a v zásadě salonní protesty proti vládnímu řešení tzv. ruského dluhu. V případě stíhaček jde v neposlední řadě o to, že ani příští vláda je nebude muset splácet, ale bude moci jejich nákup pohodlně kritizovat. A zůstává tu také možnost, že ODS ještě svůj vlažně opoziční postoj změní (jako v případě Erste Bank). Anebo se spoléhá na to, že nákup stíhaček v parlamentu podpoří čtyřkoalice.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.