Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Lidové noviny

Dělnost lidu poslaneckého

9.3.2002

 

Tento týden přinesly Lidové noviny rozsáhlý rozbor pracovitosti a píle poslanců. Dozvěděli jsme se, který z nich čtyři roky nepromluvil, kdo nejčastěji chyběl, kdo nepřinášel žádné návrhy či interpelace. Nic proti tomu - takové údaje mohou být užitečné. Neplatí ale, že čím jsou poslanci pilnější a iniciativnější, tím se bude občanům žít lépe. Mnohdy naopak. Pravda, vláda má pracovat a opozice ji má pilně hlídat. A je také v některých zásadních věcech (směřování do EU, členství v NATO apod.) chvályhodné, když poslanci dokážou spolupracovat. Zrovna u nás to však příliš neplatí. Než se tu stačila zaběhnout kontrola vlády parlamentem, vrátila nás opoziční smlouva o léta zpět. A největší politická strana má takové názory na EU, až se člověk diví, že nás tam ještě chtějí. Kromě těchto strategických věcí není ale z pohledu voliče dělnost všech poslanců parlamentu k ničemu.
Pohled voliče je subjektivní, chce dát vyhrát volebnímu programu, který ve volbách podpořil, a bude mnohdy nejradši, když jeho protivníci budou sedět doma, spát, mlčet, chodit do práce pozdě, budou nepřítomní, líní apod., a to přesto, že jsou za to placeni. Myšlenky, které volič podpořil, se tak mohou snáze prosadit.

Pozor na kreativitu poslanců

Imaginace, fantazie a kreativity je na světě málo (a možná pořád méně). Přejme si, aby si všech těchto darů začali lidé více vážit a co nejvíce podpořili svobodomyslnou tvořivost jak u sebe, tak ve společnosti. ("Všechnu moc imaginaci," stálo na transparentu, který z oken svého malostranského bytu vyvěsil v listopadu 1989 Jan Švankmajer.) Jenže jsou místa a oblasti lidského konání, kde to vůbec neplatí. Málokdo si asi přeje, aby mu opravář při opravě vodovodní instalace vytvářel z trubek pozoruhodné neprašovské sochy. Chceme přece, aby prasklý vodovod začal fungovat a aby oprava byla provedena jednoduše, solidně a levně. Stejně je to s parlamentem - a s tím naším dvojnásob. Nejhorší ze všeho je, když poslanci začnou pilně "tvořit" a vymýšlet si, rok co rok novelizovat, vytvářet spletité dodatky, specifika či překvapivé pozměňovací návrhy (přejme jim, aby tak bezuzdně činili po práci ve svém volném čase). Promarnili jsme čtyřicet let a "kreativní" vymýšlení vymyšleného je neefektivní a drahé. V oblasti legislativy neexistuje nic důležitého, co se již dávno neosvědčilo nebo co dobře nefunguje někde jinde.

Překládat, překládat, překládat

Společensky nejprospěšnější poslanci (či politici) by byli takoví, kteří by ve svém volebním programu svatosvatě slíbili, že nebudou již nikdy nic vymýšlet a místo toho zaplatí špičkové (ale opravdu špičkové) překladatele, kteří místo nich budou i mačkat hlasovací zařízení. Ušetří se za jízdné i poslanecké kanceláře a byty. Takoví politici by se sice jevili jako líní, byli by ale přitom nejefektivnější. Stačilo by, kdyby jednou za rok opravdoví poslanci přijeli schválit státní rozpočet (toto výsostné politikum jim ponechme). "Učit se, učit se, učit se," říkal Lenin. Zkusme toto heslo přetransformovat: "Překládat, překládat, překládat." Nic nevymýšlet. Vše již bylo vyzkoušeno a osvědčeno. Nemusíme mít český model zákona o bankrotu, obchodního zákoníku, centrální banky, rady pro vysílání a bůhvíčeho ještě. V takovém přístupu je i hodně pokory k poznání a zkušenosti těch, kteří nejsou čtyřicet let pozadu jako my. Opačný přístup je zase nadutost a bohorovnost sama. Ani jedno české specifikum nebylo nikdy k ničemu dobré. V poslední době krotí českou legislativní "tvorbu" potřeba sladit naše zákony se zákony EU a také ústava, která se podařila prosadit v době, kdy některým českým politikům ještě na něčem záleželo. Zatímco budou profesionální překladatelé pracovat a hlasovat, mohou politici volný čas trávit učením se jazyků, vzděláváním se, cestováním po světě, sbíráním rad a zkušeností. Platí to i pro vládu: věci jako reforma penzijního systému či demonopolizace energetiky a telekomunikací se mnohde povedly dobře (a jinde zase ne) a fungují.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.