Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Lidové noviny

Dvoustranická kontrola

8.2.2002

Vládní návrh na obsazení Komise pro cenné papíry ohrožuje její důvěryhodnost

Podle čerstvého návrhu vlády si mají do čela Komise pro cenné papíry již brzy sednout dva lidé neznámí na kapitálovém trhu. Jejich hlavní kvalifikací jsou stranické knížky. Jde - jak jinak - o stranické knížky ODS a ČSSD. Vláda jednala na uzavřeném zasedání a poslala na Hrad návrh, který neobsahoval ani žádné důkladné zdůvodnění (podrobný životopis, popis profesionální kariéry), ani náležitosti jako prověření Národního bezpečnostního úřadu. Po středeční návštěvě Komise pro cenné papíry prezident Havel oznámil, že "bude zkoumat věrohodnost a důvěryhodnost kandidátů", a dále řekl, že mu nepřísluší přicházet s protinávrhem. Zdůraznil, že jeho úkolem je prý pouze "prozkoumat návrhy, které dostal". Vše zatím nasvědčuje tomu, že dvě důležitá křesla komisařů zůstanou od března neobsazena, přinejmenším do té doby, než se vyjasní povolební politická konstelace. Současná komisařka, právnička Irena Pelikánová, se zdá pevně rozhodnutá odejít z komise v březnu po vypršení svého mandátu. Další komisař, kterému vyprší mandát, Tomáš Ježek, by rád zůstal. Jenže podle všeho má zatím smůlu. Prezident jmenuje komisaře na návrh vlády a pro Miloše Zemana je Tomáš Ježek zcela nepřijatelný. U prezidenta Havla je zase nepravděpodobné, že by jmenoval komisaře nadiktované mustrem opoziční smlouvy, jejichž pověst na trhu je nulová.

Důvěra trhu

Předpokladem pro práci komisaře je důvěra trhu. Mají vás znát obchodníci a věřit vám, mají o vás vědět představitelé burzy, banky a investiční banky, máte být na trhu znám a vaše osobnost nemá být natolik kontroverzní, aby rozdělovala samu instituci komise jako regulačního a dohlížejícího orgánu. Komisaři (a zaměstnanci komise) mají navzájem spolupracovat, ne se nacházet na válečné stezce. Komise se již jednou do této nepříjemně vyhrocené situace dostala. Její minulý šéf ambiciózní Jan Müller se s většinou komisařů neshodl a komunikace nefungovala. Kromě toho se Müller rozhodl vstoupit do ČSSD a působit jako poradce premiéra Zemana. Tomáš Ježek důvěru trhu má a je právem považován za duchovního otce komise, jejíž existenci si doslova vyvzdoroval. Není ani právníkem, ani technokratem schopným na počítači zachytit nějaké složité transakce. Dokáže ale výborně obhájit smysl práce této instituce. Česká Komise pro cenné papíry vznikla pět minut po dvanácté. Jejímu vzniku bránila přehlíživá arogance českých politiků, kteří se vysmívali mnohokrát opakovaným radám z institucí jako Světová banka, Mezinárodní měnový fond či OECD. Ignorovali také opakovaná doporučení Evropské unie. Katastrofální důsledky pro český kapitálový trh jsou známé. Komise má rozhodně co zlepšovat. Rozhoduje například strašlivě pomalu, některé důležité případy nedokázala uhlídat (případ Private Investors). Její reputace se ale - například ve zprávách EU - postupně zlepšuje. Nyní hrozí, že o ni možná opět přijde.

Nezávislost na politické moci

Návrh je příznačný pro politickou kulturu současné vládní garnitury a její postupnou degradaci. Politici se nesnaží chápat (natož respektovat) smysl rozdělení moci v ústavní demokracii. Smysl nezávislosti některých státních regulačních institucí má přitom stejný základ jako smysl oddělení moci soudní, výkonné a legislativní. Člověk má tendenci moc zneužívat, a proto se mají jednotlivé složky moci ve státě vyvažovat. V moderní době je dobré uvolnit z přímého dosahu různých složek moci také nezávislou centrální banku, Nejvyšší kontrolní úřad nebo právě Komisi pro cenné papíry. Nezávislost podobných institucí si ale v civilizovaných zemích politici přejí, chápou její hlubší smysl a respektují ji, podobně jako většina občanů. Německé politiky by například nikdy nenapadlo kritizovat ideu nezávislé centrální banky. Zato mnozí naši politici by patrně nejraději nařídili členství v ČSSD či ODS i soudcům. Jakkoli to zní nesmyslně, nelze vyloučit, že se tak politici budou chovat při jmenování příštích soudců ústavních. Víme také například, že ve věci nájemného se vláda nedávno rozhodla ignorovat nález Ústavního soudu. Zatímco rozumný občan si přeje komisi pro cenné papíry proto, aby mohl lépe fungovat kapitálový trh (a potažmo celá ekonomika), uvažují politici z některých stran jinak: komisi je třeba obsadit tak, aby strany věděly, co se na trhu děje, protože podobné informace se mohou stranickým sekretariátům hodit.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.