Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Lidové noviny

Kdo s kým proti komu...

1.6.2002

Vládní koalice nevznikne ve střetu idejí a programů, ale osobních ambicí

Vládní koalice se ve vyspělých demokratických zemích západního civilizačního okruhu přehledně vytvářejí na pomyslné ideologicko-programové ose: konzervativci vytvoří pravděpodobně koalici s menší stranou pravého středu nebo socialisté s menší stranou levého středu apod. V Česku by měl formování koalic předurčovat také vztah k Evropské unii. Tento zahraničněpolitický úkol je důležitější než stranická ideologie. Zdálo by se tedy logické, že strany "nadšené" pro Evropskou unii nebudou vytvářet koalici s euroskeptiky.

Gross a jeho křeslo

Jenže vše nasvědčuje tomu, že na formování budoucích koalic v České republice budou mít vliv jiné věci než ideologie nebo názor na EU. Jsou zde také osobní politické ambice, strategie a kalkuly a mocné zájmové skupiny prorostlé do politiky i politických kuloárů, ve kterých se rozhoduje o všem důležitém. Podívejme se na některé důležité osobní motivace a ambice některých vlivných politiků. Například takový Stanislav Gross. V křesle ministra vnitra se mu velice líbí a chce v něm sedět i nadále. To může vyhovovat Václavu Klausovi. Klaus nemá osobně v oblibě stínového ministra vnitra Ivana Langra a v případě tzv. velké koalice ČSSD-ODS si Gross může podržet své křeslo. Klausovi se tak zároveň podaří zbavit Langra přílišného vlivu. Jenomže Grossův post je téměř jistý i v případné vládě sociální demokracie s Koalicí. Gross je totiž populární, má v Koalici relativní podporu a na rozdíl od některých jiných ministerstev nemá Koalice na jeho post vyslovený zálusk.

Rusnok s Burešem a velká koalice

Úplně jiný případ je současný ministr financí Jiří Rusnok. Ten také touží zůstat na svém postu a chová se jako muž ODS uvnitř sociální demokracie. Jedná s Nomurou, jako lídr ČSSD v Královéhradeckém kraji propaguje velkou koalici s ODS s poukazem na potřebnou stabilitu před vstupem do EU. Neostýchá se požadovat garance za Benešovy dekrety stejnými slovy jako Václav Klaus. Rusnoka někteří poslanci ODS vychvalují v tisku jako dobrého odborníka. A Rusnok se snaží. Za nedávným zablokováním spojení ČEZ s distributory stál údajně také ministr Rusnok, který se o tom s ODS předem domluvil. Když mu v rodné straně tzv. umyli hlavu, snaží se nyní naoko věci napravit. Rusnokovi hraje do karet i to, že ODS nemá o post ministra financí prvořadý zájem. Lepit díry ve státní pokladně bude náročné a nepopulární. Pro většinu lídrů Koalice je zase Rusnok jako člověk nedůvěryhodný, ba nepřijatelný. Koalice má navíc svého zřetelného kandidáta na post ministra financí. Je jím Ivan Pilip. Podobně vsadil na jednu kartu koalice ČSSD-ODS ambiciózní Jaroslav Bureš, který se netají tím, že chce dokončit "rozdělanou práci". Bureš sám sice ve volbách nekandiduje, přeje si ovšem, aby ho ODS přijala do nové vlády jako "odborníka". Bureš dobře ví, že právě na post ministra spravedlnosti má Koalice své silné kandidáty, a to dokonce hned oba stranické lídry Svobodu i Marvanovou. Také proto Bureš v poslední době pěkně zostra útočí na prezidenta Havla. Dobře ví, že za útoky na prezidenta lze v ODS utržit potřebné body. Bureš také například podal ministerskou stížnost v případu Milana Šrejbra.

Klaus a prezidentské ambice

V neposlední řadě jsou tu prezidentské ambice Václava Klause, případně Miloše Zemana. Mluví se o tom, že Klaus je ochoten nabídnout sociální demokracii velice vstřícný obchod a lukrativní vládní křesla výměnou za podporu své prezidentské kandidatury. Tato varianta je pravděpodobná především v situaci, že ODS skončí jako druhá. Pro další společné vládnutí ODS a ČSSD svědčí skutečnost, že si obě strany na sebe zvykly. Umějí spolu např. kontrolovat veřejná média, prodávat špatné úvěry z vytunelovaných bank a někdy (ne vždy) se jim daří společně i privatizovat. Nebude se jim chtít dělit se o koláč ekonomické moci s někým novým. Navíc většina voličů obou stran opoziční smlouvu nekritizuje. Mluví se i o tom, že určitý počet poslanců za ČSSD má ODS takzvaně v hrsti, a tito poslanci - aniž je to doposud zřejmé - v příští Poslanecké sněmovně nikdy nepodpoří spojení sociálních demokratů s Koalicí. Proti další spolupráci sociálních demokratů s demokraty občanskými svědčí to, že ani Špidla, ani Gross jí zatím nedávají přednost. Teprve se ukáže, nakolik pevně drží oficiální předáci ČSSD otěže v rukou.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.