Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Lidové noviny

Klaus do EU nechce

4.5.2002

 

Stává se často - a pochopitelně nejen u nás - že politici lžou. Taktéž se ve světě stává, že politici někdy řeknou jednu věc a udělají druhou. U nás to ale politikům většinou jednoduše prochází. Většina českých voličů neklade požadavek integrity u politiků na první místo. A ani většina médií v tomto směru příliš "netlačí na pilu", přestože to má být jejich přirozená role. Má to také své historické důvody. Celá husákovská normalizace byla například postavena na tom, že lidé říkají na veřejnosti něco jiného, než si ve skutečnosti myslí. Mezi tím, co ODS hlásá a dělá, zela vždy značná propast (liberální rétorika, socialistická politika). Opoziční smlouva však postavila takové jednání přímo na piedestal. Ale v posledních týdnech předseda ODS Václav Klaus posunul již dosti pokleslé místní normy ještě o kus dál.

Zatím se bezostyšně říkala jedna věc, dělala jiná a bylo to úplně jedno. Novinka teď je, že Klaus říká v tutéž chvíli dvě úplně různé věci, deklaruje zároveň dvě úplně protichůdné politiky. ODS stále tvrdí, že chce vstoupit do EU, ale přitom se již ani trochu netají tím, že nás před vstupem ochrání. Vypadá to jako křečovitá grimasa nějakého heavymetalového zpěváka, který se snaží tvářit drsně i něžně zároveň. "Naše názory na EU jsou jasné a stabilní," tvrdí profesor Klaus ve svém článku v LN (2. 5.). Předseda sněmovny v něm tvrdí, že "není možné přestat polemizovat" (zejména s novináři). Vezměme ho tedy za slovo. Začněme hned tvrzením v titulku. Názory ODS přece nejsou ani trochu "stabilní". ODS ještě před pár měsíci vůbec nezajímaly Benešovy dekrety a před lety to byl naopak sám Klaus, kdo významně podpořil smířlivou česko-německou deklaraci. Nedávno ODS začala požadovat jakési garance za dekrety, po návštěvě komisaře Verheugena se trochu stáhla a nedávno šéf ODS oznámil, že bez garancí nepodpoří ODS členství v EU. Pokud ODS hodlá na něčem podobném trvat a zachová-li si vliv, potom je s členstvím v unii konec. Nikdo přeci nemůže bránit individuálním žalobám jednotlivců, organizací a spolků proti dekretům. Stát, ve kterém tyto spolky působí (např. Rakousko nebo Německo), ani žádná unie, která státy "zastřešuje", jim nemůže nic takového zakázat. Proto - aby bylo jasno - žádné garance nikdy a od nikoho nedostaneme. Záleží především na našich zákonech a soudech, jak se k případným nárokům postaví. Ve svobodné společnosti nikdo nikomu nemůže upřít právo podat žalobu k soudu.

EU v kruhu ptáků

Klaus ve svém textu tvrdí, že se členství v unii nemůžeme "vymknout, i kdybychom chtěli". Tak to ale vůbec není. Dnes se přeci už i malé školní děti v hodinách zeměpisu učí, že v EU není ani Norsko, ani Švýcarsko. Nemá cenu dospělým lidem opakovat, že kdo do EU nechce, toho tam EU prostě nutit nebude a ještě nikdy tak nečinila. A většina našich voličů říká, že tam zatím nechce. Je potřeba, aby je politici přesvědčovali. Místo toho se Klaus ze současné situace raduje. Na mítinku na Palmovce se dozvěděl, že z 25 hostů v jisté hospodě by hlasovalo 19 proti členství v EU. Klaus na mítinku řekl, že se té zprávě "uchechtával". Neomylný profesor také vytváří představu, že nás snad chce unie pohltit. Heslo "ODS volí EU" je symptomatické. Symbol EU je obklopen místo hvězdičkami kruhem odéesáckých ptáků. Klaus je možná opravdu přesvědčen, že "EU chce vstoupit do České republiky, a ne naopak", jak mu již několikrát naznačili představitelé EU v Davosu. Na nedávné konferenci Prague Opinion Exchange Meeting Klaus řekl, že legislativa EU neuvěřitelným způsobem "zatěžuje naše podnikání". Také se bojí, aby se z nás v EU "nestala NDR (odliv mozků, vysoká nezaměstnanost), ale bez bohatého bratra". Pokud si toto předseda ODS opravdu myslí, měl by členství v EU zamezit. Nenechme se ale mýlit, on se o to již delší dobu snaží. Klaus do EU nechce. Dojde to někdy jeho voličům?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.