Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Lidové noviny

Nechodit s čerty na led

3.11.2001

Co všechno mohla vláda nabídnout Rusům za jejich nebývalou štědrost

Existuje řada důvodů, proč neprodávat ruský dluh záhadné firmě Falkon. S čerty na led se totiž nepouští jenom česká vláda, ale i všichni daňoví poplatníci. Firma Falkon má podle všeho zaplatit do konce roku. Celou transakci však vláda drží v tajnosti, takže se můžeme spolehnout pouze na to, co úředníci říkají, a věřit jim, či nikoliv. Peníze od Falkonu každopádně ještě nepřišly.

Perfektní kšeft

Z devadesáti miliard korun této části tzv. ruského dluhu má firma Falkon zaplatit dvacet tři miliard korun, což je podle většiny analytiků výrazně vyšší procento dlužné částky, než které nedávno vymohly jiné země. Tento argument je prý důvod proč obchod s Falkonem uzavřít bez ohledu na to, že je to firma nečitelná či sloužící (pravděpodobně) jako zástěrka pro zájmy jiných osob či skupin. Firmu Falkon již odmítl bývalý ministr financí Pilip a vládě ji údajně několikrát nedoporučovala ani BIS. Vláda podezření vyřčená na adresu Falkonu nevyvrací, ale poukazuje na to, že firma musí nejdříve zaplatit, a tím jako by bylo zaručeno, že na nás nepřijde s nějakým "fíglem". Jak to tedy je? Jsou čeští finanční diplomaté" tak schopní, že dokážou z Rusů vymoci vyšší procento dluhu, než je obvyklé? Těžko. Nelze naopak vyloučit, že Rusům někdo za nebývalou štědrost" při splácení dluhu něco" slíbil. Ono "něco" můžeme pracovně nazývat šancí strčit nohu do dveří".

Možné ruské zájmy

Kde všude mohou Rusové tzv. strčit nohu do dveří? Namátkou:

1. Ruský premiér pravil, že neprůhlednou firmu jeho vláda dobře zná". Ruským prezidentem je bývalý vysoký důstojník KGB. Zájmy ruských tajných služeb mohou být nejrůznější.

2. Firma Wintershall (s vazbami na Gazprom) sice odstoupila ze soutěže o privatizaci Transgasu, ale v soutěži dosud zůstává Gazprom.

3. Tendru o firmu Unipetrol se zúčastní ruská firma Sibur. Tamější podniky mají rovněž interes" ovládnout nějaký velký řetězec benzinových pump v ČR.

4. Již od revoluce mají ruské firmy obrovský zájem o získání bankovní licence v ČR, za kterou by byly schopné zaplatit doslova cokoli (nikdy ji nedostaly, ale ruské firmy ovládaly Českou banku).

5. Řada českých firem je přímo nebo skrze tzv. off shore registraci napojena na Rusko.

6. Víme, že obrovskou chuť koupit ruský dluh měli i lidé napojení na Baraka Alona, který připravil Komerční banku o osm miliard korun.

7. Řada dalších izraelských firem je propojena s ruským kapitálem nebo podniká v Rusku. Například izraelská firma House and Construction má stavět dálnici do Ostravy, firma Shiran se zajímá o Vítkovice i Novou huť.

8. Většina velkých případů tunelování českých bank je nakonec nějak napojena na švýcarské firmy a ruská jména. Některé ruské firmy mají skrze nastrčené firmy zájem o koupi některých pohledávek České konsolidační agentury.

9. Ruské firmy jsou dosud dodavatelem řady náhradních dílů pro českou armádu. Možné zakázky jdou opět do řádu miliard.

Zveřejnění na internetu

Všechny zmíněné pochybnosti by mohly být částečně vyvráceny, kdyby... Devátého září premiér Zeman oznámil, že smlouvy s ruskou vládou budou brzy zveřejněny na internetu. Ministerstvo financí (skrze náměstka Zelinku) ovšem tvrdí, že smlouvy jsou tajné. Zeman se prý spletl. Zákon o utajovaných skutečnostech opravdu v paragrafu tři praví, že pohledávky státu v zahraničí a jejich likvidace mohou být předmětem utajení". Zdá se skoro zřejmé, že před třemi lety do zákona někdo toto ustanovení propašoval účelově. Logicky nelze pochopit, které jiné pohledávky státu mohl chtít někdo utajovat. I tak je možné prokázat dobrou vůli. Zákon říká, že zmíněné pohledávky mohou" být předmětem utajení. Lze snad pochopit, že obchod se dojednává v tajnosti. Avšak minimálně po jeho uzavření lze obsah kontraktů uveřejnit. Je třeba také zmínit, že je ekonomicky nepřípustné zahrnovat příjem z ruského dluhu do státního rozpočtu. Nejen proto, že je nejistý, ale především, protože je jednorázový. Podobné příjmy nemají (systémově) ve státním rozpočtu co dělat, protože okamžitě vytvářejí nebezpečné návyky na výdajové straně rozpočtu. Podobné je to také s výtěžkem z privatizace. Ale to je už jiná, samostatná kapitola...
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.