Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Lidové noviny

Offsety: jak napálit hlupáky

10.1.2002

 

Uplynuly jen dva měsíce od zveřejnění hodnotící zprávy Evropské komise, v níž zazněla dlouho očekávaná kritika české vlády za obcházení a ignorování zákona o veřejných zakázkách. A Zemanův kabinet zachoval vpravdě poučeně. Vláda se opět rozhodla přidělit významnou zakázku za desítky milionů korun bez veřejné soutěže. Minulý týden totiž vyšlo najevo, že jako poradce vlády při nákupu stíhaček Gripen byla vybrána konzultantská společnost Arthur Andersen a její sesterská právní firma Weinhold Andersen Legal. Koneckonců, proč vůbec budit zdání veřejné soutěže v pouhém poradenství o kontraktu, když hlavní soutěže na výběr dodavatele stíhaček se zúčastnil jediný (a tedy předem známý) vítězný účastník, britsko-švédský BAe/ SAAB? Jaképak cavyky s nějakými desítkami milionů korun? To je přece pouhá třešinka na dortě, když jde v celém kontraktu o 65 až 100 miliard korun. Další skandálně neprůhledné rozhodnutí jenom potvrzuje, že vláda strašlivě spěchá (podobně jako ve všech privatizacích). Kontrakt o stíhačkách chce uzavřít co nejrychleji, tedy před volbami. Nelze totiž vyloučit, že po volbách by mohl rozhodnout někdo jiný nějak jinak. O armádu a trénink pilotů nejde, tam nejsou žádné týdny či měsíce vůbec rozhodující. Před volbami je potřeba zajistit si i podporu v parlamentě, protože nákup stíhaček projde pouze v případě, že sněmovna schválí prodej obligací. Motiv je podobný jako v případě privatizačních rozhodnutí. Tato mocenská garnitura je chce učinit ještě uvnitř ČSSD, která si nemůže být svou nezměněnou silou po volbách bezprostředně jista. Možnost rozhodovat o takových věcech je příjemná věc a může vynášet rodné straně či vlastní kapse.

Drahé a nevyzkoušené

Téměř všechny myslitelné (tedy logické, věcné, finanční i vojenské) argumenty přitom mluví proti nákupu stíhaček Gripen a jediné rozumné řešení je celou věc zrušit. Důvody?

1. Modernizace letectva byla omezena jen na nákup nových letadel. Vláda předem vyloučila možnosti poměrně levného pronájmu či leasingu starších strojů.

2. Vyloučena byla také možnost nákupu starších amerických F-16 A/B, které nám americká vláda nabízela. Mohli jsme mít sedm stíhaček bez výzbroje zdarma a cena dnes požadovaných 24 kusů by nepřesáhla několik miliard. Piloti by se naučili americké stroje používat a česká vláda by se mohla rozhodnout pro nákup nové stíhačky až v době, kdy bude nastartována výroba stíhaček nové generace (Eurofighter, americký F-35) a kdy bude mít (možná) více finančních prostředků.

3. Na internetu lze najít informace o tom, že cena 24 nových letounů F-18 E/F Superhornet bez výzbroje by činila 35 miliard korun.

4. Nákup 24 nových gripenů má stát (bez výzbroje a infrastruktury) 65 miliard korun. Vláda tedy dospěla k vůbec nejdražší představitelné variantě. Jedinou "výhodou" nabídky Gripen je odložení splátek o sedm let, až do roku 2009. Hlavní plus celé nabídky je tedy to, že politici budou moci přesunout zodpovědnost za celou podezřelou věc až na příští politickou garnituru a generaci. Ten, kdo chce rozhodnout, se zcela zbavuje politické odpovědnosti.

5. Letadla Gripen nikdy nebyla ve výzbroji NATO a zajištění jejich kompatibility a součinnosti s jeho systémy je hudbou budoucnosti. Ve výzbroji je má jen neutrální Švédsko. Jihoafrická republika se nedávno rozhodla pro jejich leasing. Na rozdíl od vyzkoušených stíhaček F-16, F-18, Mirage a Tornado, jež byly nasazeny v Zálivu, na Balkáně a v Afghánistánu, nebyly gripeny nikdy použity v bojích.

Možnost součinnosti gripenů v rámci NATO je nejistá a lze se obávat, že tyto stíhačky budou moci sloužit pouze při obraně českého vzdušného prostoru. V případných operacích NATO v zahraničí budou proto moci čeští vojáci pomáhat pouze při pozemních operacích. Vyspělejší spojenci se budou pohybovat především ve vzduchu, tedy bezpečněji.

Kreativní politické účetnictví

Hlavním argumentem pro koupi gripenů jsou tzv. offsetové programy, tedy slíbené investice do českého průmyslu. Pro vládu kladně hodnotili na zakázku nabízený offsetový program bývalý ředitel vykradené Investiční a Poštovní banky Jan Klacek a její hlavní ekonom Jiří Křovák. Offsetové programy mají podle vlády hodnotu 150 procent kontraktu - tím prý konsorcium BAe/SAAB splnilo podmínky "veřejné soutěže". To je ovšem nesmysl, protože žádný podnikatel nemůže být schopen něco darovat zadarmo a ještě zaplatit padesát procent navrch. Proč by to dělal? Jako offset se tedy zřejmě vykazuje jakákoli přicházející investice (nebo investice, která je možná na obzoru) či obchod, který má libovolnou geografickou či technickou souvislost (v materiálu, na jehož základě se vláda rozhodovala, najdeme ale i obchody a investice, které nemají s gripeny souvislost ani zdánlivou). Ve věci offsetů jde tedy pouze o kreativní politické účetnictví. Vláda se jím jen snaží obhájit své ekonomicky nevýhodné rozhodnutí před voliči a daňovými poplatníky. Navíc nelze vyloučit nebezpečí, že v rámci tzv. přímých offsetů se bude vyrábět něco, pro co nebude odbyt a co si nakonec bude muset znovu kupovat stát z prostředků daňových poplatníků. V materiálech o offsetech, které schválila vláda, najdeme neuvěřitelné věci, například investici americké Ingersol a Rand do výroby stavebních strojů v Dobříši (hodnota transakce má být 14 miliard korun), o které nikdo neví, co má společného s firmou BAe/SAAB. Taktéž není známo, co má s britsko-švédským konsorciem společného investice americké firmy Foree Oil do těžby metanu na Ostravsku a Kladensku (předpokládaná hodnota transakce - 12 miliard korun). Podobně najdeme v materiálech "investici" do firmy Virtual Reality Media na letecké simulátory za miliardu korun. Jenomže tato firma je slovenská a v českém obchodním rejstříku se vůbec nenachází. Na seznamu offsetů najdeme slíbené investice firem, které již zbankrotovaly (americká Ayres Corporation), nebo investice do podniků či obchody spodniky, jejichž ředitelé o ničem nevědí (viz Prague Business Journal č. 50/2001). ODS zatím nákup gripenů odmítá. Vláda ovšem začíná ve věci schválení dluhopisů na gripeny koketovat s podporou čtyřkoalice. Jak v KDU-ČSL, tak v Unii svobody se lze setkat s názorem, že pokud se neudělá s ČSSD byznys, nebude ani možnost udělat s ČSSD povolební koalici. ČSSD by totiž byla nucena hledat podporu pro nákup stíhaček u ODS, což by podpořilo vyhlídky velké koalice po volbách. Řada představitelů čtyřkoalice je bohužel přesvědčena, že politika znamená umění dostat se do vlády: pokud opoziční smlouvu drží především společné ekonomicko-mocenské zájmy skupin uvnitř ČSSD a ODS, je třeba jim vytvořit protiváhu vlastními ekonomickými vazbami na ČSSD. Jenže nákup stíhaček Gripen je snad ještě horší než špatná věc. Čtyřkoalice si může jakoukoli koketerií v této věci podříznout větev.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.