Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Lidové noviny

Zemanova hluboká orba

6.4.2002

Privatizační aktivity současné vlády začaly slibně, skončily však katastrofálně

Zemanově vládě se podařilo privatizovat a předat do rukou zkušených zahraničních vlastníků všechny velké české banky: Československou obchodní banku, Českou spořitelnu a nakonec i Komerční banku. Budiž jí to přičteno v rámci "předkládání závěrečného účtu" k dobru.
Nebylo by to nic světoborného (šlo totiž o naprostou ekonomickou nutnost), kdyby tento počin tak ostře nekontrastoval s úplnou neschopností předchozích Klausových vlád a jejich pravicovou rétorikou. Poslední Klausův kabinet totiž privatizaci bank přímo vehementně bojkotoval.

Tři roky nic a nakonec smršť

ČSSD se pak podařilo prodat zbytek státem držených akcií Škody Auto. To bylo ještě za ministra financí Mertlíka, tedy před tím, než byla privatizační agenda de facto předána ministerstvu průmyslu. Ostatní privatizační aktivity této vlády lze bez nadsázky označit za katastrofu. V sázce je dnes i reputace ČR v očích zahraničních investorů. Skoro to vypadá, že stejný počet zahraničních investorů (a stejný objem kapitálu), který tato vláda svými investičními pobídkami do země přiláká, stihne od vstupu do této republiky odradit. Zemanova vláda s privatizací nejprve nesmírně dlouho váhala. Ono bylo také lepší a příjemnější nejprve si užít moci. Ne že by všichni politici, úředníci a jejich nohsledi rovnou kradli nebo krást chtěli, ale bylo jim jistě příjemné obsazovat dozorčí rady, vyměnit manažery a zajistit, aby se všichni báli. Šlo také o to, přimět k poslušnosti zahraniční investory, kteří v některých podnicích již jednou nohou byli, což je například případ Českých radiokomunikací nebo Českého Telecomu. Takže: tři roky se nedělo nic a tři čtvrtě roku před volbami se vláda pokusila spustit hotovou smršť. Místo smršti však přišlo spíše hlasité plácnutí do vody.

Ohlašování a rušení soutěží

Na podzim loňského roku prodala vláda České radiokomunikace konsorciu Bivideon (Telecom Denmark a Deutsche Bank). Nejlepší dobu pro prodej tohoto podniku ovšem propásla. Před dvěma třemi lety - kdy byla "nová ekonomika" na vrcholu (a telekomunikační akcie v největší módě), mohla za podnik utržit několik desítek miliard korun. Nakonec bylo kdysi slavné "rádio" (jak mu přezdívají makléři) prodáno loni na podzim za šest miliard. Nyní bude podnik zřejmě rozdělen na kousky a to nejlepší převedeno na Kajmanské ostrovy. Zdá se, že "investoři" vydělají na úkor státu desítky miliard. A český kapitálový trh utrží další ránu - firma z něho pravděpodobně zmizí. Na podzim rozjela vláda za razantní podpory smluvní ODS privatizaci energetiky a ČEZ. Zorganizovala ji ovšem tak hloupě (určila minimální cenu, navěsila na ni spoustu nestravitelných podmínek), že akce nakonec musela být odvolána, a to přesto, že se vláda snažila vyjít vstříc jedinému investorovi, francouzské EdF. Vláda nepřipustila chybu, ale vynadala investorům, že jí nabídli málo. Zahraniční tisk označil přístup české vlády za neuvěřitelně arogantní. Nyní vláda připravuje reorganizaci energetiky úplně jinak (jde opět o způsob nikde ve světě nevyzkoušený a neosvědčený), aniž by přiznala, že bylo cokoli špatně. Voliči by před volbami měli žádat účet za celou zpackanou akci. Ten totiž bude v řádu miliard korun. V soutěži na koupi Unipetrolu nabídla nejvyšší cenu britská firma Rotch, která však byla označena za spekulanta, a vítěz - Agrofert Andreje Babiše - dosud nezaplatil. Jednak se neví, jestli vlastně sehnal peníze, jednak celou věc zkoumá (a zřejmě ještě dlouho zkoumat bude) antimonopolní úřad. Podobně je to s Transgasem a distributory plynu. Také není jisté, zda Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který je pod silným politickým tlakem, fúzi Transgasu s distributory schválí. Je zřejmé, že jeho souhlas se spojením dovozce a distributorů měl být vyžádán dávno předem. Brzy bude zřejmě odvolána a zrušena i soutěž na prodej Českého Telecomu a můžeme čekat, že vláda opět prostě a povýšeně vynadá investorům, že odmítli zaplatit dostatečně vysokou sumu. Humpolácké řešení privatizace a restrukturalizace ocelářství vytáčí zase Evropskou komisi a dnes již ohrožuje náš vstup do EU. Neustálé ohlašování a následné odvolávání mezinárodních privatizačních soutěží přitom nakonec ČR znemožní. Nikdo nás nebude brát vážně. Zásadní podíl viny na celé situaci má ODS. Buď privatizaci s ČSSD přímo spoluorganizovala (energetika), nebo jí souhlasně přihlížela z mocných postů v různých dozorčích radách privatizovaných podniků a v privatizačních komisích.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.