Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Kleptokracie a ropné novinky

28.04.2003
Nejen Viktor Kožený bojoval o ropu v kaspické oblasti různými triky. Americká společnost Exxon Mobil má pro změnu velký problém v Kazachstánu. Americké úřady vyšetřují tuto firmu proto, že převedla 78 milionů dolarů na švýcarská konta kazachstánského prezidenta Nazarbajeva a několika jeho ministrů. Celkem se prošetřuje třicet kont založených ve švýcarských bankách. Obviněn je již James Giffen z americké banky Mercator, který celé korupční schéma zorganizoval z titulu privatizačního poradce kazachstánského prezidenta. Giffen může dostat až osmdesát osm let vězení. Exxon Mobil je vyšetřován na základě zákona, který americkým firmám zakazuje uplácení v zahraničí. Ten je však používán zřídka. Největší případy z minulosti jsou uplácení General Electric v Izraeli (1992) a Lockheed Martin v Egyptě (1995). Zajímavé je, že na podezřelé finanční transakce upozornily Američany samy švýcarské banky. Svět se tedy mění a tajemství švýcarských bank již není to, co bývalo. Koneckonců náš známý česko-švýcarský případ nebyl dotažen do konce především na základě liknavosti a nezájmu české strany.

***

Minulý týden byl ve znamení dalších ropných zpráv. V Rusku se spojily firmy Jukos a Sibněft, možní konkurenti kolosů jako Exxon Mobil. OPEC zase zvýšil těžbu. Američané již rozhodli o vytvoření prozatímního státního ropného monopolu v Iráku, který bude řízen na způsob americké korporace. V čele bude bývalý šéf firmy Shell Philipp J. Caroll, pod ním bude irácký management (hlavní vliv asi získají navrátivší se emigranti) a nad ním dozorčí rada sestavená z mezinárodních expertů a poradců. Dozorčí rada se bude zodpovídat hlavnímu veliteli poválečné rekonstrukce Iráku, penzionovaném generálovi Jay Garnerovi. Korporace bude fungovat tak dlouho jako americká vojenská přítomnost. Pak se asi bude privatizovat. Jak to může dopadnout? Buď se půjde ruskou cestou (ropu si rozeberou oligarchové blízcí nové vládě), nebo se budou dražit licence či nájmy vrtů nadnárodním korporacím (hlavně aby Exxon Mobil zase někomu neotvíral švýcarská konta), nebo vznikne státní monopol jako ve Venezuele či Mexiku. Češi mohou poradit kuponovou privatizaci. Už se o ní dlouho ve světě nediskutovalo. Náš nový prezident nechce, aby se vyvážela do Iráku demokracie, mohli bychom alespoň vyvézt privatizační poradce. Takový Jiří Weigl je přece ekonom. A arabista k tomu.

***

Právo píše, že teď, když je Rusnok pryč, může si Špidla oddechnout. Avšak když nebude zlobit Rusnok, bude určitě chybět Svoboda či Kavan. Nebo je zase zapomenou vypárovat. Horší je, že není vůbec jasné, k čemu Špidla disciplínu ve stojedničkovém hlasostroji vlastně potřebuje a co bychom z ní všichni měli. Reformu veřejných financí letos vláda odpískala, legislativní změny se nestihly. Než o reformě aspoň diskutovat, raději šup do Kotle.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.