Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Kouzla s miliardami

15.10.2002
Když normální člověk čte v poslední době zprávy o státních a veřejných financích, za chvíli mu zůstává rozum stát. Vzduchem létají desítky miliard korun sem a tam, největší úřední experti mění názor ze dne na den, ale politicky se jedná stejně urputně, jako kdyby v tom snad bylo nějak jasno. Vědí sami účastníci "lítého boje", o čem je tu vlastně řeč? Lze o tom mít jistou oprávněnou pochybnost.

Jak je to možné?

Nejpozoruhodnější zpráva je ta, která se týká dálnice do Ostravy - podle zpráv agentur předražená o devadesát miliard korun! Stále přitom platí vládní rozhodnutí, že se bude stavět za sto dvacet miliard, přitom to jde prý podle všech možných oslovených expertů postavit za pouhých třicet miliard korun. Sankce za vypovězení smlouvy by prý činily maximálně pár desítek milionů. Ale jak je tohle vůbec možné? Sní snad čtenář těchto čísel, nebo bdí? Jak to, že někdo vůbec váhá tuhle smlouvu zrušit? Proč o tom nejedná vláda přednostně a hned teď? Jde asi o to, že kdyby vláda smlouvu zrušila a začala dálnici financovat sama, znamenalo by to další výdaje státního rozpočtu v příštím roce. A politici mají vcelku pochopitelný strach zvyšovat v příštím roce deficit. A pak také: hlavně aby se nezpozdila výstavba! Co by tomu řekli voliči? V tomto případě snad proboha zdravý rozum jasně velí, co činit. Schodek je dnes maximálně zpolitizovaná záležitost, každý mu rozumí a každý umí účetnictví. Vláda si například výhodně a levně půjčí na povodně od Evropské investiční banky 12 miliard korun. Splácet se bude třicet let. Taková půjčka - ač je bez diskusí výhodná - se teď hned projeví v rozpočtu na straně výdajů doslova "v plné síle". Okamžitě zvýší schodek na příští rok o 12 miliard korun. Čistě účetně to vypadá špatně (zhorší to schodek na příští rok), přestože to je nade vši pochybnost výhodné.

Ministr se nevyzná

O gripenech teď všichni "informovaní" velmi dobře vědí, že ta záležitost je téměř passé. Přitom to nikdo nikde jasně neřekl. Ještě koncem srpna, tedy po povodních, mi soukromě řekl jeden ministr, že s nejméně polovinou peněz za prodej Telecomu - jde zhruba o 30 miliard korun - se počítá jako s rezervou na nějaké stíhačky či vzdušnou obranu státu. Platí to ještě? Přitom peníze za Telecom ještě nepřišly a kdoví, jestli se vlastně podepíše kontrakt. Obecně se ví, že nejvíc peněz - prý skoro šestnáct miliard korun navíc - žádá ministr dopravy Šimonovský. Údajně ve skutečnosti nežádá nic navíc, jenom původně zapomněl ve zmatku cosi nárokovat, protože se v resortu ještě nevyzná. Je to pravda? Pak je tu ztráta konsolidační agentury. Letos se měla celá převést do státního dluhu, který se tak měl zvýšit o 60 miliard. Minulý týden však informovala ČTK, že se ztráta bude hradit jenom ze dvou třetin. Přitom se původně tvrdilo, že plnou úhradu požaduje EU a že to jinak nejde. Tenhle týden to prý vypadá, že se ta ztráta uhradí příští rok celá. Jenže za pár dní to možná bude zase úplně jinak. Uvnitř vládní koalice teď může krásně zuřit boj o každou korunu v rozpočtu, ale co když přijde účet za arbitráž TV NOVA? Může to být prý až dvacet miliard korun. A jak se to bude platit? V rozpočtu se s tím nepočítá. Ať to bude, jak chce, tak nejzajímavější na posledních letech je to, že sněmovna vždycky schválí nějaký rozpočet, ale závěrečný účet představuje daleko větší schodek, než bylo schváleno, a nikdo nenese nikdy odpovědnost a nikdo o tom nepíše. Co takhle se nad tím zamyslet?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.