Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Lépe v bance než mezi odboráři

19.05.2003
Bývalý ministr financí Jiří Rusnok odešel do české pobočky holandské banky ING jako poradce. Našemu deníku se Rusnok svěřil, že si ho ING vybrala také kvůli jeho "zkušenostem s korporátním financováním". Potom už to nikde nezopakoval, tak se asi spletl nebo přeřekl. Žádnou přímou zkušenost s "korporátním financováním" (poradenství podnikům s vydáváním dluhopisů či akcií nebo s fúzemi a akvizicemi jiných firem) podle všech dostupných informací Rusnok přece nemá. Ledaže by snad radil nějakým korporacím tajně ve svém volném čase, čemuž se dá těžko věřit. Před příchodem do vlády pracoval Rusnok ve Státní plánovací komisi, v odborové centrále. Pak nastoupil na tehdejší Špidlovo ministerstvo práce. Následoval ministr, nejdřív financí a pak průmyslu. Mocný holandský holding, který dělá všechno od finančnictví po výstavbu nemovitostí, navíc své aktivity v oblasti korporátního bankovnictví v regionu radikálně omezil. Důvod angažování Rusnoka je tak o to nejasnější. Ledaže by se chtěli ucházet o poradenství při prodeji Unipetrolu, který měl donedávna Rusnok na starosti. Určitě se však nedá říct, že by Rusnok získal místo jako odměnu za službu z minulosti. Výběr zaměstnavatele tak svědčí pro Rusnoka a z hlediska politické kultury je příjemným překvapením. Odchod z politiky do byznysu a zpět je normální třeba v USA. Kdyby se však prokázalo, že politik pracuje u někoho, koho předtím protežoval, byl by oheň na střeše. Být ministrem financí za ČSSD je z hlediska politické kariéry nejisté a rizikové zaměstnání. Ivo Svoboda by mohl vyprávět. Jeho následovníci sice také zariskovali v politice, ale nakonec si přilepšili a mají o materiální existenci postaráno. Za kontakty v politice se platí a zpět do lůna odborů se panu Rusnokovi nechtělo. Ve vysoké politice se začal dobře oblékat a stal se známým pravičákem (dokonce se spekulovalo o jeho vstupu do ODS). Jak asi dopadne mladý pan ministr Sobotka? Závěr: politicky je to nejisté, existenčně v pohodě.

***

Firma bývalého šéfa Fondu národního majetku Romana Češky, Value Added, získala doporučení od centrální banky pro pozici likvidátora zkrachovalé Union banky. A jsme u dalšího "přeřeknutí". Podle vyjádření mluvčí ČNB Alice Frišaufové pro deník Právo nabídla firma Value Added nejlepší cenu a má "zkušenost s velkými případy". Sama Češkova firma však na své internetové stránce inzeruje takové "velké případy" jako Metalplast Lomnice, Romo Fulnek či Kovohutě Povrly. Zakázka na likvidaci Union banky s bilanční sumou téměř dvacet miliard korun je tak řádově větší než vše, co tato firma dělala předtím. Value Added má vystaráno - je to jistá zakázka na dlouhé roky dopředu. Například banka Bohemia zkrachovala v roce 1993 a likviduje se dosud.

***

Mluví se o možném úprku investorů na Slovensko kvůli nižším daním. Občas se vyplatí zopakovat si, co všechno zvažuje každý investor: politickou stabilitu, kvalitu právního prostředí, míru korupce, profesionalitu úředníků, poplatky za služby, polohu, infrastrukturu, velikost trhu, kvalifikaci, jazykovou vybavenost a dostupnost pracovní síly. Daně jsou jen jedno z mnoha závaží na miskách vah. Mimochodem: říká se, že slovenští berní úředníci jsou mnohem nekompromisnější než čeští.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.