Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Lobbisté, policisté, bachaři a hra o peníze

07.07.2003
Vládní návrhy ještě nejsou ani v parlamentu a připravovaná reforma stačila utržit velkou ránu. Ministr vnitra Stanislav Gross se spojil se skupinou poslanců ODS kolem Ivana Langera a prosadil přijetí tzv. služebního zákona, podle kterého se v roce 2005 zvýší průměrné platy policistů, hasičů či bachařů o třetinu. Tedy ze současných 25 na 32 tisíc korun. Proti hlasovala řada vlivných poslanců ČSSD včetně ministra financí Sobotky. Nárůst platů policistů bude sedmkrát rychlejší než u učitelů či zdravotního personálu. Státní rozpočet přijde celá tahle legrace na sedm miliard. Jako by nestačilo mimořádných deset miliard za ukradenou televizi. A to se v rámci avizované reformy ještě neušetřilo vůbec nic. Pozoruhodným aspektem je účelové spojenectví ministra vnitra se stínovým ministrem vnitra. Tihle dva by měli být nesmiřitelní političtí soupeři: čím více bude policie strádat, tím více policistů si bude přát vidět stínového ministra u moci. Langer však zřejmě uvažuje jinak: chce se policistům jako jejich budoucí šéf zalíbit už teď. Nebo se bojí, že jemu - až bude ministrem - by něco takového neprošlo.

***

Nejen Gross perfektně zalobboval v rámci "resortismu", který současnou vládu trpící nedostatkem leadershipu rozkládá a parceluje. Šéf klubu poslanců ČSSD Petr Ibl také hlasoval pro zvýšení platů policistům. Řekl, že jinak by potom nemohl podpořit celou reformu veřejných financí. Poslanec Ibl je také profesionální lobbista: za komunismu se živil jako bachař a v politice za bachaře lobbuje. Budiž nám útěchou, že nejen v naší politice je silná bachařská lobby. Spojené státy na tom nejsou o moc lépe. Odborová organizace pracovníků ve vězeňství je po učitelích druhá největší odborová organizace ve státě Kalifornia. Málokterý politik si troufne dostat se s touto lobby do konfliktu. Těm, kteří se odváží, odboráři zpravidla zařídí mediální nálepku "soft on crime" (měkký ke zločinu) a s takovouhle nálepkou jste v americké politice doslova na odpis. Lobby pracovníků ve vězeňství souvisí i s válkou proti drogám. Téměř polovina vězňů sedí v USA za zločiny souvisící s drogami.

***

Do této souvislosti si musíme zařadit i to, jak se minulý týden ostře pustil Jiří Komorous proti úvahám ministra Petra Mareše, který navrhl dekriminalizaci lehkých drog. Podle Komorouse není ve veřejném zájmu dekriminalizovat lehké drogy, protože to vede k přechodu na drogy tvrdé. A to přesto, že vládou objednaná studie to nedokazuje. Komorous hlavně zastupuje svou zájmovou skupinu. Boj s drogami jeho lidi živí. Čím tvrdší válka s drogami, tím více peněz, zaměstnanců, pravomocí, vyšší platy, lepší vybavení a také více moci a vlivu. Válku s drogami sice nelze vyhrát, ale je otázka, zda je v ekonomickém zájmu Komorousových lidí vyhrát. Pro tuto lobby je nejvýhodnější občas někoho polapit (hlavně to natočit na policejní video), ale spíše se vyplatí, když se situace s drogovou kriminalitou zhoršuje, protože pak se lépe živí a přikrmuje celý tento parciální zájem.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.