Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Mlynář si dává zaracha a moc bez rizika

04.08.2003
Po karlovarské zkušenosti s médii se Vladimír Mlynář rozhodl, že nebude chodit vůbec nikam, například ani na Pražské jaro nebo na koncerty. Ve vysílání BBC minulý týden řekl, že tak bude činit přinejmenším do doby, než "syndikát novinářů nebo nějaká podobná organizace" stanoví nějaká jasná pravidla, aby bylo zřejmé, kam on jako ministr smí a nesmí. Zároveň ho však mrzí, že nikam nebude chodit. Je to prý podle něj škoda i kvůli tomu, že spousta akcí, na které teď nemůže Mlynář přijít, jsou akce charitativní. Ministr informací míchá hrušky s jablky. Sám snad musí vědět, že pravidla vymýšlejí politici. Ti jsou tu přece od toho (a za to jsou také placeni), aby lajnovali hřiště, aby "darovali" (od slova zákonodárný) pravidla jak sobě, tak nám ostatním. Zadruhé vůbec nikdo by ministrovi nevyčítal, že si jde poslechnout, jak někdo preluduje na housle, kde cena lístku je třeba patnáct set korun. Vyčítáno mu bylo pouze apartmá v hotelu Pupp pro dvě osoby na dvě noci, což jsou řádově jiné částky než za to, když někdo tahá dvě hodiny smyčcem a jiný to poslouchá. Jak poznat, co se má a nemá? Nejsou na to třeba nová pravidla, ale jen selský rozum. Prostě rozumný odhad rozumné míry. Je záhadou, proč teď ministr Mlynář vystupuje tak defenzivně. Žádná média z něj přece nedělají korupčníka, zločince nebo defraudanta. Pouze mu bylo připomenuto, že přijímat luxusní ubytování zprostředkované od firmy, kterou má v portfoliu, prostě není správné.

***

Myšlenka stíhat Viktora Koženého za odcizení desítek miliard korun je jistě zajímavá věc. Chtě nechtě se však dostaneme k jádru věci. A tou bylo umožnění transformace investičních fondů na holdingové společnosti, tedy na normální akciovky. Byl to úprk z moci regulátora, jakkoli byl tento bezzubý. Pak přišlo získání nákladné kontroly v holdingu: na to se používala veškerá volná likvidita podniků kontrolovaných bývalým fondem, resp. holdingem. Dělal to nejen Kožený, ale třeba i "státotvorný" PPF. Kde je dnes Kožený, kde je dnes PPF? A nebojí se pan Kellner prošetřování Koženého? Mimochodem: řada amerických ekonomů Putinovi seriózně doporučuje opětovné znárodnění majetku oligarchů. V čem se vlastně lišil zrod nové české a ruské oligarchie? Přiznejme si, že pouze v tom, že v Česku se nestřílelo a celé tohle "podnikání" bylo méně životu nebezpečné.

***

Na ministerstvu financí se připravuje legislativní návrh, který by měl sloučit všechny dohledy ve finančnictví. Něco takového by logicky znamenalo výrazné mocenské oslabení české centrální banky. Ve světě existují zhruba dva základní modely. Německý model odděluje bankovní dohled od jakékoli spojitosti s tvorbou měnové politiky, anglický model je naopak tradičně spojuje. Můžeme to mít tak, či tak. Oba modely jsou funkční. Oba mají svá pro a proti. Zajímavé však je, že dokud nebyla většina bankovnictví privatizována, dokud hrozily časté krachy bank, politici byli jenom rádi, že nemusí mít bankovní dohled na starosti, že s nimi není nikterak spojován. Nyní - po krachu Union banky - zřejmě bankovní dohled nejméně několik let čeká spíše poklidnější existence. Takže vzniká poptávka po bezrizikové úřední moci. Té si chce teď užít někdo jiný.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.