Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Na Hrad bolševickou zdviží

01.03.2003
SKlausovou volbou spatřil světlo světa nový mocenský pakt ODS-KSČM-Kalousek-zemanovci v ČSSD. Výraz „světlo světa“ je třeba použít proto, že vskrytu se tento pakt připravoval již delší dobu, o čemž svědčí například podpora KSČM ve zpravodajsko-publicistických pořadech televize Nova, která obvykle nadržuje ODS.

Nic není zadarmo

Nyní se teprve ukáže trvanlivost a životaschopnost tohoto spojenectví, ODS ho pochopitelně bude bagatelizovat a označovat za praktické, účelové a pouze jednorázové. Jen málokdy se však něco dává zadarmo. Pravda je spíše taková, že tu vzniká - právě díky angažmá Grebeníčkových komunistů - ještě o něco drsnější a cyničtější forma opoziční smlouvy. Proč Klaus komunistům nevadí? Klaus nelže, tvrdí-li, že on osobně byl - navzdory poslancům své strany - jak proti restitucím, tak proti lustračnímu zákonu. Byl proti bombardování Kosova a nedávno se zdržel hlasování o našem angažmá v možném iráckém konfliktu.

Papírová pravicovost

I v ekonomické oblasti byla Klausova pravicovost vždy pouze a výhradně papírová a verbální, jako premiér vždy například brojil proti deregulaci nájemného, před železničními odboráři si jeho vláda lehla na lopatky, proti privatizaci bank je Klaus například dodnes. Svým dlouholetým a sveřepým odporem k regulaci kapitálového trhu projevil premiér Klaus hlubokou neúctu k soukromému vlastnictví, která musí být komunistům blízká. A hlavně - za Husáka se Klaus nijak „disidentsky nevyvyšoval: byl poslušným občanem, pracoval v bance, jezdil trabantem, bydlel v paneláku a v pátek „si zašel na Jirku Stivína“. Pro antiněmeckou rétoriku si ODS nikdy nechodila o moc dál než Grebeníček, na odstřelení Sokola použili ostatně lidé z Klausova fanklubu jednoduchou metodu: osočili ho ze spolupráce se sudetoněmeckým landsmanšaftem. Sama ODS pak různé věci slíbila. Záměrně den před volbou například potupila spolu s KSČM bývalého prezidenta Havla a nepřiznala mu nárok na rentu. Václav Klaus představuje doslovný kontrapunkt k Havlovu prezidentství. Byli to Klaus se Zemanem, kdo vždycky mluvili o mocenském centru Hradu, ale bude to teprve Klaus, kdo vytvoří opravdové mocenské centrum. Václav Havel totiž využíval své prezidentské pravomoci asi tak na čtvrt plynu. Dále si vezměme třeba Klausův vztah k nadacím. Nedávno v rozhovoru pro MFD vyjádřil například svůj odpor k nadacím, vysmál se například nadaci Člověk v tísni. Sám prý dá peníze rovnou těm, kdo je potřebují. Klaus představuje vyhraněný etatismus, mezi státem a občanem nemá rád vůbec nic.

Turbokorouhvička

Kdo teď bude dostávat milosti, je zřejmé, účast komunistů v Ústavním soudu taky. V zahraniční politice nebude Klaus korouhvička (jako Chirac), ale turbokorouhvička. Jeho „principy“ jsou totiž kluzké a doslova otočné. Pokud se tento prezident rozhodne pustit do protievropské kampaně před referendem, pak se můžeme s naším členstvím rozloučit. Tato vláda skončí brzy. Na březnovém sjezdu dojde k rozpadu ČSSD. KSČM se stane silnější stranou než sociální demokracie. K reálné moci se časem - i bez voleb - dostane stejný mocenský blok, který vynesl Klause na Hrad, ať již v jakékoli podobě. Občané mají, co si přáli: na Hradě už nebude nikdo „moralizovat“.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.