Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

O reformě a podvodech s Union bankou

07.04.2003
Česká justice předvedla minulý týden vrcholný výkon. Soudce Jiří Berka z Ústí nad Labem poslal do konkurzu Union banku na základě zfal šovaných dokumentů. V bance začal působit kvůli jeho rozhodnutí správce konkurzní podstaty. Banka se tajně přejmenovala a přestěhovala kamsi do Mostu. Tatáž banka zůstala sídlit v Ostravě a také prý ještě málem v Karlových Varech. V pátek stejný Berka své rozhodnutí po ministerské kontrole zrušil. Prý netušil, že rozhodoval podle zfalšovaných dokumentů. Vyzná se v tom někdo? Těžko. Ale o to přece jde! Vyvolat zmatek a chaos, podepřít a posvětit jej právními úkony státu (soudů) a rozkrást, co ještě jde. Jako by Česku nestačil týden starý skandál s arbitráží za ukradenou televizi, který jen podtrhl hlubokou propast mezi civilizovaným právem a naší právní džunglí. I v případě Union banky můžeme dospět až k mezinárodní arbitráži, protože i tam působí zahraniční investor. Ať už si o jeho důvěryhodnosti myslíme cokoli.

***

Stále více faktů naznačuje, že z celé reformy veřejných financí zbude nakonec jen torzo. Vláda asi předloží pouze reformu nemocenské a omezení státního příspěvku na stavební spoření. Efekt na rozpočet bude nulový. Stále více lidí se totiž hlásí do současného systému stavebního spoření a nemocenskou má hradit spíše zaměstnavatel. Tomu to má však složitě kompenzovat stát. Ministr Sobotka se svými návrhy neuspěje. Určitě se mu nepodaří zásadně ovlivnit rozpočet na příští rok. Ale pak už se nepovede nic, protože po polovině volebního cyklu nemá žádná vláda nikde na světě odvahu přijít s reformami. A to nám ještě přibylo deset miliard korun za arbitráž. Lze si jen stěží představit, že pro nereformovaný rozpočet získá vláda na podzim podporu v parlamentu. V tom případě můžeme vsadit boty, že Unie svobody v této vládě na podzim končí. Co bude dál? Asi menšinová vláda s lidovci.

***

U stavebního spoření vše nasvědčuje tomu, že vládě se nepodaří protlačit parlamentem ani to málo, co možná projde ve vládě. Není totiž jistá podpora lidovců. Například bývalý ministr pro místní rozvoj a poslanec Tomáš Kvapil napsal nedávno do Hospodářských novin článek o tom, že stát nemá omezovat podporu stavebního spoření. Počítejme s tím, že kdyby náhodou ČSSD přece jen sebrala odvahu k nějakému nepopulistickému úkonu, rychle ji nahradí nevyhraněná a nečitelná "sociálně citlivá" KDU-ČSL. Proti omezení státní podpory stavebního spoření se staví i ODS, která stavební spoření podporuje jako prý jediný motivační nástroj dlouhodobých úspor, které česká ekonomika potřebuje. Argument k diskusi to je, i když zavání sociálním inženýrstvím. A kdyby přece jen došlo na lámání chleba, počítejme s tím, že proti změně stávající legislativy stavebního spoření začnou lobbovat i některé nejmocnější banky.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.