Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

O štěstí a náhodě s privatizací českých bank

24.02.2003
Bude mít po pádu Union banky bankovní dohled ČNB vůbec ještě něco na práci? V českých rukou zbývá jen několik bank, jako například e-Banka a První městská pod kontrolou České pojišťovny, resp. skupiny PPF. Velké banky jsou dávno prodány renomovaným strategickým hráčům ze zahraničí. Ti přece sami musí mít zájem - jako silní soukromí vlastníci - aby se jimi kontrolované finanční ústavy nedostaly do problémů, aby poskytovaly úvěry jenom důvěryhodným klientům, aby řádně diverzifikovaly riziko. Na světě to však není zařízeno tak, že banky krachují jen během ekonomické transformace či v postkomunistické právní džungli. Čas od času, hlavně v období recese, se mohou dostat do velkých problémů i silné, renomované soukromé banky v silných a renomovaných tržních ekonomikách. To se právě děje v Německu. Ve ztrátě je většina velkých německých bank. Mohou se dostat do potíží i jejich české filiálky a pobočky? Zatím nevíme, ale bankovní dohled musí dávat bedlivý pozor. Je možné, že českým filiálkám se bude dařit, protože na našem trhu lze pořád vydělat. Svým způsobem se teď jeví jako nebývale prozíravé, že se u nás neprivatizovala žádná velká banka do německých rukou. Samozřejmě kromě Živnobanky, ale i ta už patří italské UniCredito. ČSOB je v rukou belgických, Komerční banka francouzských a Česká spořitelna patří rakouské Erste. Není to však důsledek žádné geniální diverzifikační strategie Zemanovy vlády. To, že to takhle dopadlo, je totiž čirá náhoda. Ale ta se teď docela hodí.

***

Pořád se u nás všichni diví, že se propadáme na žebříčcích korupce. Jenže potíž je v tom, že kam se kopne, vyjde najevo cosi zapáchajícího. Sazce se to s halou povedlo doslova. Na základě čeho dostal Quonex real peníze na čištění pozemků? Proč to bylo bez soutěže? Jak rozděloval Fond národního majetku ekologické zakázky za desítky miliard korun? Jak to, že Sazka nevěděla, že jsou pozemky zastaveny? Jaké jsou vazby Sazky na Quonex? Proč u nás neexistuje veřejný registr zástav tak jako na Slovensku?

***

Hlavní důvod boje uvnitř ČSSD jsou podle úterního komentátora Lidových novin Miroslava Macka peníze. "Je jasné, že ze Špidlova případného vítězství budou profitovat prošpidlovské skupiny v pozadí. A to nejen mocensky, ale i finančně." Macek dodává, že špidlovcům jde o rozkrývaní "kšeftíků šloufovců." Macek ví o mocenských a finančních skupinách v pozadí politiky své. Sám si hrál v dobách opoziční smlouvy na politického podnikatele, spíše se to blížilo jakémusi druhu racketeeringu. Za poradenství při privatizaci spořitelny inkasoval deset milionů korun a prý zařídil, aby se opoziční ODS nestavěla proti. Koneckonců v politicko-privatizačních kuloárech se říká, že Šlouf si za totéž řekl víc. Zda to opravdu dostal, se asi nikdy nedozvíme. Macek nebyl a není naivní, o peníze jde vždy až na prvním místě. Každý podle něho musí vědět, že takhle se dělá česká politika a dělají to tak všichni. Cynismus sobě vlastní přisuzuje Macek i ostatním. Jenže vtip je v tom, že určití lidé by měli o některých věcech mlčet. Farář, o němž každý ví, že chodí do bordelu, nemůže kázat o nevěře. To je prostě součást společenské kultury.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.