Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Obnova Iráku a české paralely

27.10.2003
Česká vláda není spokojena s počínáním Boeingu coby partnera Aera Vodochody. Asi to nepřekvapí, protože firma Boeing určitě také není v tuto chvíli spokojena sama se sebou. Prožívá nejhorší období své historie. Její akcie spadly z 60 dolarů za kus na 39 dolarů. V roce 1999 Boeing dodal 620 dopravních letadel, letos to bude jenom 275 "kousků". Firma, která se nedávno přestěhovala ze Seattlu do Chicaga, propustila čtyřicet tisíc zaměstnanců. Jedinou nadějí zůstávají projekty úsporného letadla Dreamliner.

***

Ten, kdo si s obtížemi představuje, o co vlastně jde v rekonstrukci Iráku, může se přenést časem zpátky do České republiky první poloviny 90. let. Spousta věcí nám bude znít povědomě. V Iráku ještě neproběhla cenová deregulace, kterou Československo provedlo v lednu 1991. Uvolnění cen se bojí i Američané. Právě probíhající zavádění nové měny v Iráku nám zase připomíná dobu našeho kolkování bankovek a dělení měny v roce 1993. V Bagdádu zatím probíhá diskuse o tom, jestli, kdy a do jaké míry učinit tamější centrální banku nezávislou, kterou jsme si prošli také. Převažující politický názor nového iráckého vedení je, že ropa a rafinerie by měly zůstat "rodinným stříbrem". To nám také musí znít dosti povědomě. V Iráku také mají desítky malých bank, licence se rozdávaly Saddámovým přátelům. Ve výčtu paralel by se jistě dalo ještě chvíli pokračovat.

***

Pravicově liberální ideologie má nepochybně blíže k akademickému "ekonomickému mainstreamu" než tradiční teorie levicových stran. Avšak nemuselo tomu tak být vždy. Vezměme si například prezidenta Nixona. To byl nepochybně vyhlášený pravičák, ale v roce 1971 zavedl ve Spojených státech regulaci cen, například ropy. Když se dnes mluví o výročí ropné krize z roku 1973 a jejích důsledcích, na Nixona se zapomíná. Tím, jak Nixon zakázal dovozcům promítnout zvýšené náklady dovozu ropy do cen, vyvolal umělý nedostatek, paniku a chaos. Ropnou krizi Nixon ztížil, prohloubil a prodloužil.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.