Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Paradoxy tunelování po česku

03.10.2002
Česká konsolidační agentura (ČKA) prodala před týdnem tajemné firmě EC Group pohledávky v nominální hodnotě 37,8 miliardy korun. Pro ty, kdo nevědí, co je tato agentura zač, tak jenom stručně: jde o státem založenou a organizovanou popelnici, do které nasypaly zkrachovalé a privatizované banky špatné úvěry. Banky se za peníze daňových poplatníků očistily a popelnice se po okraj naplnila. Teď se z ní vyhrabávají a prodávají ty hromady zbytků, na kterých si lze ještě smlsnout. Podobné agentury musely v posledních letech založit všechny státy, které se jako my otřásly třeskutou bankovní krizí. Jako třeba Jižní Korea koncem 90. let nebo Finsko v první polovině 90. let. Tím však veškerá podobnost s českými reáliemi jako obvykle úplně končí.

Pavel Tykač znovu za scénou

Česká praxe je unikátní v tom, že na prodeji pohledávek z agentury se chystají znovu vydělávat právě ti, kteří sami přivedli banky zu grunt a kteří za jejich zoufalý stav měli největší odpovědnost. Je to možné mimo jiné proto, že jim pochopitelně nikdo nečinil větší problémy, nikdo je nestíhal a ani neusvědčil. Druhé české specifikum spočívá v tom, že celé to probíhá pod přímou kontrolou poslanců, kteří mají v normální zemi na starosti legislativní proces. Kdepak u nás. U nás se poslanci místo práce na legislativě rýpou ve špatných úvěrech z vytunelovaných bank. Vrabci na střeše si teď povídají o tom, že za vítěznou EC Group stojí s největší pravděpodobností se svými penězi Pavel Tykač. Týdeník EURO dokonce tvrdí, že o tom má nezvratné důkazy. Společnosti okolo Tykačova smutně proslaveného Motoinvestu měly v polovině 90. let co do činění se zkrachovalou Plzeňskou bankou, Kreditní bankou Plzeň, Agrobankou apod. Motoinvest se proslavil i na kapitálovém trhu, například ovládal správu vytunelovaných CS Fondů. Jisté je, že předseda představenstva vítězné firmy EC Group Luboš Krauskopf působil v polovině 90. let v Tykačových firmách, a totéž platí i pro další lidi z EC Group. Tykačovi "bývalí kamarádi" teď nabídli za balík špatných pohledávek z konsolidační agentury nejvíc, tedy 3,4 miliardy korun, a vyhráli. Chtělo by se říci, že asi nabídli nejvíc, protože sami nejlíp vědí, co v balíku je. Lze si taky klidně představit, že příště bude pohledávky z Komerční banky dražit Barak Alon s Františkem Chvalovským a pohledávky z IPB Libor Procházka s Nomurou.

Kozel zahradníkem

Tykačův návrat schválili poslanci v dozorčí radě ČKA jednomyslně. Ti poslanci tam sedí ještě z dob opoziční smlouvy, šéfuje jim Vlastimil Tlustý z ODS. Teď je skoro čtyři měsíce po volbách. Špidla se Sobotkou sice nejdříve oznámili přísnou depolitizaci agentury, jenže z toho jaksi sešlo. Vláda, která umí prodat Český Telecom pět minut poté, co dostane důvěru, neumí nebo nechce prosadit a najít slušné a důvěryhodné odborníky do čela agentury. Situaci v agentuře ilustruje fakt, že ředitelem odboru blokových transakcí, tedy odboru, který má na starosti právě prodej balíku pohledávek, o němž je řeč, je dosud Marek Kyncl. Ten byl v polovině 90. let jednatelem zkrachovalých firem, které dnes prokazatelně dluží právě konsolidační agentuře přes sto milionů korun. Česky se tomu říká kozel zahradníkem. Pan ředitel Marek Kyncl si navíc nedávno změnil jméno, dříve se jmenoval Kynčl. Poslanci v dozorčí radě i vedení agentury tenhle skandál tutlají už celého půl roku a Kynčl pořád sedí tam, kde sedí. Jak je toto vůbec možné? Odpověď je jednoduchá: takový člověk se dá snadno vydírat, třeba když je potřeba nahlédnout tam, kam normální smrtelníci nahlédnout nikdy nemohou, dostat tip, prostudovat si třeba podrobnosti o nějakém špatném úvěru či o nějaké pohledávce.

Už je toho spousta promlčena

Jaký je kontext celé věci? Mnohé možná překvapí, že spousta trestných činů, které s tunelováním a vykrádáním bank souvisí, je dnes již promlčena. Promlčení se netýká pouze zločinů komunismu. Tuneláři jsou opět počestní lidé - pokud někdy svou počestnost ztratili nebo se o její ztrátu obávali - a je otázka, proč se Tykač vlastně tak trochu schovává. Většiny případů vytunelovaných bank a fondů se policie ani nedotkla a ty, kterých se dotkla, pak většinou vyšuměly do ztracena. Někdo seděl pár měsíců ve vazbě, někoho zadrželi, vyslýchali, prohlédli mu kancelář. Pár menších či středně velkých případů se teď dostalo před soud. Nejlepší však bylo krást opravdu ve velkém. To vám pak soud nikdy nehrozil, za to teď máte otevřenou bránu státní konsolidační agentury. Budete teď dlužit sami sobě a zbytek zametete pod koberec. A politici na to dohlédnou. Tohle všechno je pomalu na defenestraci, ale politici mají štěstí: je to všechno většinou tak složité, že tomu normální smrtelník nerozumí.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.