Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Plzeňská banka a Rusnok-ekonom

17.03.2003
Soud rozhodl, že bývalá Plzeňská banka jako depozitář pochybila a musí odškodnit podílníky CS fondů v plné výši. Stalo se to přesně šest let po té, co se v jednom týdnu tento nejslavnější (protože nejdrzejší) tunel devadesátých let odehrál. Dobrá zpráva. Ale i na ní lze dokumentovat výkonnost české justice. V normální zemi by se takhle jasná odpovědnost depozitáře řešila sotva několik měsíců. Plzeňská banka zavřela minulý týden bránu, jakmile se dozvěděla, že její nově předepsaný závazek (1,3 miliardy korun) je možná větší než celá její bilanční suma. Zůstává ve hvězdách, kdy dostanou podílníci CS fondů z Plzeňské banky nějaké peníze. Banka se může odvolat a teprve potom přijde na řadu likvidace nebo konkurz a spravedlivé dělení koláče mezi všechny věřitele. Všechno se možná potáhne ještě několik let. Do té doby - bude-li banka fungovat - jí každý auditor předepíše vytvoření rezerv ve výši pohledávky vzniklé soudním sporem. Na to banka nebude mít, a proto asi zůstane uzavřena. Vyplácet drobné vkladatele v dohledné době banka také nebude moci, protože by se dopustila nezákonného upřednostňování věřitele. Kromě toho před čtrnácti dny zvítězil ve sporu s ministerstvem financí u jiného soudu Zdeněk Řepka, jeden z podílníků CS fondů, a stát ho bude muset odškodnit. Pro ostatní podílníky z toho nevyplývá bohužel nic, žádný precedens, žádné spravedlivé či kolektivní odškodnění. Pokud před lety také nezažalovali ministerstvo, je jejich případ promlčen.

***

Role Plzeňské banky v celém případu měla řadu absurdních aspektů. Například správa CS fondů sídlila v prvním patře nad pobočkou Plzeňské banky ve Velflíkově ulici v Praze 6. Vstup byl skrze bankovní pobočku. V době, kdy peníze z banky odešly, seděli správci fondů o patro výš a netušili, že fondy spravuje už měsíc někdo jiný. Plzeňskou banku tehdy ovládala Agrobanka, ale ta byla v nucené správě. V době, kdy se tunel odehrál, byla Plzeňská banka přes nucenou správu v Agrobance de facto pod speciální kuratelou ČNB. A pak je tu slavný úředník ministerstva Jiří Kudlík, který pustil ukradenou miliardu korun do zahraničí. Právě na to poukázal soud. Ačkoliv kvůli celé kauze rezignoval náměstek Rudlovčák a přestože CS fondy byly jednou z příčin pádu Ivana Kočárníka, sedí Kudlík na ministerstvu dosud. A je ředitelem odboru pro evropskou integraci. To je výsměch. Možná bude Kudlík brzy povýšen do Bruselu.

***

Jiří Rusnok je patrně nejlepší český ekonom, soudě podle reakcí ODS a KSČM na jeho odvolání z postu ministra průmyslu. Rusnok dal také minulý týden veřejně najevo, že do sporu s vládou se dostal už během povodní, kdy statečně navrhoval radikální škrty v sociální oblasti a dočasné zmrazení mezd státních zaměstnanců. Zaprvé, Rusnokovi se to navrhovalo snadno, když jeho resort neměl na starosti tolik státních zaměstnanců jako třeba resort školství nebo vnitra. Zadruhé, kdyby šlo jenom o tohle, pak je to nejlepší příklad toho, proč je Rusnok jako ekonom podprůměrný. Dočasným zmrazením mezd se přece nikdy vůbec nic neřeší a každý ekonom to ví. Mzdové požadavky vyhřeznou o to silněji v okamžiku, kdy dojde k opětovnému uvolnění. Šetřit se musí jinak: např. restrukturalizací resortů. Kromě Miroslava Grégra nebyl žádný Zemanův ministr členy ODS tak oslavován jako Rusnok. Důvod je ten, že šel stejně jako Grégr ODS na ruku. Jako ekonom je Rusnok obyčejný kádr z líhně bolševické Státní plánovací komise.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.