Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Politici, ruce pryč od špatných úvěrů!

14.07.2003
Konsolidační agentura před týdnem prodala balík špatných pohledávek v nominální hodnotě 62 miliard korun. Zvítězila nabídka za 1,261 miliardy korun. Opět se rozvířila diskuse na téma, za jakou cenu se vlastně špatné úvěry prodávají. Podívejme se na některé rozšířené mýty.

1. Výtěžnost pohledávek je příliš nízká.

I kdyby byl prodej pohledávek organizován od základu úplně jinak, výtěžnost by nebyla řádově vyšší. V posledním konkrétním případě jde navíc o pohledávky za firmami v konkurzu, proto je výtěžnost extrémně nízká. Ten, kdo tyto pohledávky získá, může působit pouze v rámci věřitelského výboru nebo na věřitelský výbor jako takový.

2. Pohledávky si v poslední instanci kupují vlastně původní dlužníci, tedy ti, kdo vlastně okradli banky a daňové poplatníky.

To je sice pravda, ale nikde na světě, kde prošli krizí finančního sektoru (v 90. letech to bylo například Švédsko a Finsko, koncem 90. let Jižní Korea a Thajsko, v 80. letech Spojené státy), se tomu úplně nevyhnuli. Informační asymetrie je zákonitá a nejlepší informace o kvalitě úvěrových zástav mají právě ti, kteří si půjčili. Ti svoji informovanost teď alespoň zpeněží. Jiná věc však je, že u nás nebyl pravomocně odsouzen žádný větší tunelář. To, že úplně všichni chodí po svobodě, je věc unikátní a typicky česká. Za EC Group, která často vítězí v nákupu balíků pohledávek, stojí Pavel Tykač. Ten dnes opět čile podniká, ale do vězení si šli před pár týdny "natvrdo" sednout například dva dealeři ČSOB, kteří se dopustili porušení předpisů a způsobili škodu. Nic však neukradli, neměli to nikdy v úmyslu a jejich nadřízeným to trestněprávně prošlo.

3. Prodej balíků pohledávek je transparentní. Zájemci spolu soutěží, předkládají obálky s nabízenou cenou, je u toho i notář.

Konkurence při předkládání nabídek asi opravdu existuje. Co však transparentní ani trochu není, je způsob, jakým se dávají dohromady jednotlivé balíky pohledávek. Dále je nepřijatelné, jakým způsobem unikají informace z agentury, a kdo naopak proniká do agentury za účelem včas informace získat. Kdo s kým chodí na oběd, na drink či kávu, kdo za kým pospíchá každý den do ČKA. Tento proces je do značné míry propojen s politikou a politickými kšefty.

4. Poslanci to musí přece kontrolovat. Jak by to bez nich dopadlo?

V mocné dozorčí radě ČKA, která zasahuje do jednotlivých případů, sedí poslanci najmenovaní za dob dvouvládí ČSSD - ODS. V dozorčí radě pracují zadarmo. Proč to tedy dělají? Proč nesedí poslanci třeba v dozorčích radách zdravotních pojišťoven, katastrálních úřadů nebo NKÚ? Poslanci mají přijímat zákony, ne vstupovat do exekutivy. Instituce jako ČKA by měla být přísně apolitická a úřednická. Dokud u nás zůstane prodej špatných úvěrů za stovky miliard svázán se stranickou politikou, nezbavíme se nálepky země, kde korupce jenom kvete.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.