Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Privatizaci zpackala vláda

08.10.2002
Neuběhlo ani čtrnáct dní od krachu privatizace Unipetrolu a ministr průmyslu Rusnok říká, že nové kolo soutěže se odehraje ještě letos. Rusnok si přeje tendr rychle opakovat a nechce na podmínkách prodeje nic měnit. V tom případě je pravděpodobné, že to v prosinci s Unipetrolem dopadne stejně mizerně jako v září.

Babiš neprodělá

Šéf skupiny Agrofert Andrej Babiš vypadal, že se od Soudka (kdysi Škoda Plzeň), Stehlíka (kdysi Poldovka), Marouška (kdysi ČKD) apod. přece jen liší. Je mladší, umí jazyky, má obchodní kontakty na Západě, řídí skupinu, která si nevede špatně. A stejně nezaplatil a stejně víc než půl roku tahal všechny za nos. Ale Babiš za to nemůže, vinna je vláda, ta minulá i ta nová, která na ni v mnohém "úspěšně" navazuje. Babiš je byznysmen, který využil příležitosti, kontaktů i toho, že mu šla vláda předtím na ruku. Sám na celé nepodařené akci nejspíše neprodělá, dostal se totiž k nesmírně cenným informacím zevnitř chemického holdingu. Ty se mu mohou hodit pro případ, že se Unipetrol (nebo jeho část) stane jeho konkurentem. Zemanova vláda neměla kromě prodeje bank, který se zdařil, žádnou privatizační koncepci a nemá ji bohužel ani nová vláda. Té navíc stále zřetelněji chybí národohospodářský koncept reprezentovaný silnou a přesvědčivou autoritou.

Když tendr, pak vítěz

Školácké chyby v privatizaci prováděné Zemanovou vládou lze snadno pojmenovat. Stačí na to selský rozum. Když se vyhlásí soutěž, pak se vyplatí vybrat vítěze. Těžko se na Babiše zlobit, že nezaplatil. On přece vůbec nevyhrál! Vyhrála britská firma Rotch Energy. Organizace a příprava takového jednoho tendru stojí stamiliony korun. Když nevyberu vítěze, nemá cenu tendr půl roku organizovat. Tohle snad chápe každé malé dítě. Ne tak Zemanova vláda. Svým postupem vláda poškozuje reputaci státu, a tak snižuje výnosnost a úspěšnost dalších privatizačních pokusů. Vyplatí se také zajímat se o původ a zdroj kapitálu. Ten, kdo nedokáže být transparentní, je zpravidla i neseriózní a je nepravděpodobné, že zaplatí. V této věci Babiš kličkoval, vymýšlel si, uhýbal. Vládě to nevadilo. V dnešní době je možné, že i seriózní zájemce o privatizaci vytvoří za účelem koupě nějakou strukturu se sídlem v daňovém ráji. Musí se k ní ovšem jednoznačně hlásit. Nic takového nebyl Babišův případ. V případě strategických podniků vláda nemusí dávat přednost velkým zahraničním firmám. Měla by však trvat na požadavku solidnosti a jasného původu kapitálu. V privatizaci bankovnictví se tento postup osvědčil.

Nevymýšlet nesmyslné podmínky

Vyplatí se také nevymýšlet oklešťující podmínky, brát ohledy pouze na nabízenou cenu a na renomé (původ kapitálu zájemce). Pamatujme, že v jednoduchosti je někdy krása. V případě privatizace ČEZ a Unipetrolu vláda vymyslela spoustu oklešťujících podmínek (povinný odběr uhlí po privatizaci, povinnost udržovat zaměstnanost, závazek nakupovat suroviny tam a tam apod.). Oklešťující podmínky nejen snižují cenu, ale de facto znemožňují podnik prodat. Právě ČEZ a Unipetrol se prodat nepodařilo. Zemanova vláda šla v privatizaci od extrému k extrému. Na prodej Českých Radiokomunikací a Českého Telecomu žádné podmínky nenasadila. Dohromady má smysl prodávat pouze to, co se dohromady hodí. ČEZ s distributory byl a je roztodivný slepenec (dnes je to snad ještě horší) a totéž platí pro Unipetrol. Vláda nemíchá v jednom košíku pouze hrušky a jablka, ale i povidla a pizzu. Nic naplat, že jí to většinou všichni poradci říkají. Také je samozřejmě nesmysl oznamovat předem cenový strop a pak vynadat zájemcům, že ho nesplnili, jako to dvakrát udělal Miloš Zeman v případě ČEZ. Bylo by také dobré vyřešit jeden legislativní zádrhel. Podíl na trhu začne u nás zkoumat antimonopolní úřad až po rozhodnutí o privatizaci. Bylo by logické, aby do řízení vstoupil před rozhodnutím vlády, i když je jasné, že tisíce právníků budou vysvětlovat, proč to nejde. Rozhodně se vyplatí privatizovat jednoduše a rychle. V jednoduchosti (a rychlosti) je nejen krása, ale i efektivnost.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.