Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Proč říci Zemanovi i Klausovi ne

23.01.2003
Ponechme dnes stranou ideologii, tedy například názory obou prezidentských kandidátů na občanskou společnost, ústavu či ústavnost, vztah k právu nebo třeba k novinářům. Nakonec se společnost může rozhodnout, že chce každou chvíli třeba úplně jinou ústavu, nebo takové poměry, kde partajní politika ovládá celý veřejný prostor. Oba současní prezidentští kandidáti však mají za sebou ve své osobní historii politické odpovědnosti takovou sérii skandálů, že by je v každé normální zemi dávno diskvalifikovala ze hry. Možná už je něco z toho zapomenuto, takže je asi na čase to připomenout.

Klaus: od Tykače k Železnému

Od počátku privatizace Václav Klaus sázel na přátelství a kontakty s lidmi, kteří těžili z odkládané regulace na českém kapitálovém trhu. Mnozí z nich měli co do činění s vytunelovanými bankami. Blízko k bývalému premiérovi měli svého času především "kluci" ze skupiny Motoinvest, tedy například Pavel Tykač a Jan Dienstl. Byli zváni na nejrůznější recepce přímo v Úřadu vlády, a to dávno potom, co byla známa úloha Motoinvestu například v Kreditní bance Plzeň či Plzeňské bance. Na celonočním zasedání vlády v září roku 1996, které jednalo o zavedení nucené správy v Agrobance (tu již v té době ovládal Motoinvest), se tehdejší premiér tomuto kroku vehementně bránil. Nejrůznější neblaze proslulé skupiny a fyzické osoby z finančního polosvěta figurovaly po několik let za sebou v čele seznamu největších oficiálních sponzorů ODS. Za všechny jmenujme například proslulý Iceberg Františka Chobota nebo jména jako Ovský a Králíček, tedy lidé, které naj deme v orgánech zkrachovalých bank i fondů. Na nejrůznějších sportovních akcích bylo možné Klause vidět v blízkosti Václava Junka či Jana Gotvalda. Klausův ministr financí Kočárník udržoval přátelské vztahy se skupinou PPF, pro kterou nyní pracuje. Této skupině rozhodně přišla také k duhu odkládaná deregulace kapitálového trhu mezi léty 1993-1997. Několik let Václav Klaus i Kočárník osobně brojili například proti vzniku Komise pro cenné papíry. Oproti většině ostatních účastníků několika politických grémií ODS v roce 1997 za sebou si Klaus nepamatuje nic o tom, že by se mluvilo o švýcarském kontu. V době balíčkové krize Klaus přečetl sebekritické prohlášení přiznávající určité chyby v hospodářské politice, o kterém později prohlásil, že ho přečetl pod tlakem, že mu bylo nadiktováno. Jako předseda vlády se Klaus bránil dokončení privatizace bank. Předseda vlády Klaus osobně lobbuje za některé trestně stíhané a obviněné podnikatele. Zastává se například Milana Šrejbra, Vladimíra Železného přijímá hned po propuštění z vazby v kanceláři předsedy sněmovny, vyjadřuje obavy z kriminalizace podnikání.

Zeman: od Šloufa k ruskému dluhu

Zeman nikdy nevysvětlil, proč se zúčastnil jednání v Bambergu a o čem tam jednal. Financování sociální demokracie nebylo nikdy o nic průhlednější než u ODS, přestože Miloš Zeman zaštiťoval akci čisté ruce. Připomeňme sponzora Josefa Matoulka, člověka obviněného v akci s vytunelovanými CS Fondy, nebo nejrůznější podivně organizovaná schémata půjček. Akce čisté ruce začala v duchu opoziční smlouvy symbolicky: příchodem Pavla Tykače jako poradce na ministerstvo financí. Zeman si na Úřad vlády přivedl poradce z druhé kategorie bývalé komunistické nomenklatury. Nemůžeme se divit, že tito lidé byli spojeni s případy vyhrožování, vydírání a zastrašování a výroby ostouzejících plagiátů. Zemanova vláda učinila řadu vážných rozhodnutí především v posledním roce své existence. Nejtajemnější z nich je ruský dluh. Někde na cestě mezi Ruskem a Prahou se ztratilo pár desítek miliard korun. Firmě Falcon Capital jsou blízcí i lidé podezřelí z vražd, lidé napojení na ruské tajné služby a mocenská centra kolem ruského prezidenta. Bez soutěže rozhodla Zemanova vláda o financování dálnice D47 předražené o desítky miliard korun. Rovněž bez soutěže rozhodla třeba i o nevýhodném nákupu gripenů. Miliardy korun lítají vzduchem i v projektu Internet do škol a v řadě dalších kauz na jednotlivých ministerstvech. Na Zemanovi i Klausovi je nejděsivější to, jak snadno se ti dva spolu domluví, jak snadno jsou schopni vytvořit prostředí bez kontroly, kde je dovoleno takřka vše. Prostředí, které dalo vzniknout kauze Český dům, Srbovi i pokusu o nájemnou vraždu novinářky Slonkové, je přímým důsledkem opoziční smlouvy, kterou oba kandidáti stvořili.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.