Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Rejstřík, Škromach a stěhování bank

10.03.2003
Nejmarkantnějším důkazem nemohoucnosti české politiky je jistě dosud mizerný stav obchodního rejstříku. Je to jedna z nejtěžších koulí na nohou místního podnikání, která také úplně zbytečně odrazuje zahraniční investory od podnikání u nás. Již skoro deset let upozorňuje Evropská unie, jak se to vleče. Nejrůznější sdružení zahraničních podnikatelů volají po reformě celé roky. Nabízejí našemu státu pomoc a navrhují řešení. Skutečnost, že existují společnosti zprostředkovávající rychlé "zařízení" zápisu, má dopad na to, že se zbytečně propadáme na nejrůznějších mezinárodních žebříčcích korupce. Před volbami měla v programu návrh na reformu rejstříku například Unie svobody. Uběhlo osm měsíců a nic, ticho po pěšině, nikdo si na to ani nevzpomněl. Jedno z řešení, které se nabízí, je vyjmout obchodní rejstřík z kompetence soudů. V Holandsku mají například rejstřík pod obchodní komorou, ve Francii jsou rejstříky soukromé, jednoduše to lze přirovnat k našim soukromým notářům. Co ještě jednoduššího mohou politici připravit? Dát tohle do pořádku by nemělo znamenat žádný ideologický konflikt, třeba mezi levicí a pravicí. Na společnou praxi Evropské unie se nelze odvolávat, protože v ní existují nejrůznější modely. Pokud je vláda v tomto ohledu neschopná, může změna vyjít z poslanecké iniciativy. Jen těžko věřit tomu, že tenhle problém se už léta neřeší proto, že za zachování ostudného zdlouhavého a zkorumpovaného systému někdo intenzivně lobbuje. Třeba soudci a soudní úředníci. Ve skutečnosti není prostě lepší důkaz toho, že naši politici jsou obyčejně líní a vystačí si se svými pseudostarostmi úplně sami.

***

Ministr Škromach říká, že reforma veřejných financí - tak jak je připravena - by byla "politická sebevražda". To je taky symptomatické uvažování. Jako by se ta reforma snad dělala kvůli politikům či proto, aby nějaké politické straně pomohla, nebo jí uškodila. Je to naopak. Jestli něco je, nebo není něčí "politická sebevražda", je primárně otázka k posouzení pro politické komentátory. Odpovědný politik u moci má dělat reformu ve veřejném zájmu proto, že je za to odpovědný, proto, že ta reforma je životně nutná, a proto, že ji společnost a stát potřebují. Český politik nezná smysl své práce a vůbec mu to nedochází.

***

Většina velkých bank se již brzy chystá odstěhovat na periférii, respektive z pražského centra a z pražské ulice Na Příkopě. Obrovské kamenné paláce osiří a tisíce bankéřů se odstěhuje ke vzdáleným stanicím metra do nových moderních skleněných paláců. Ty výstavné paláce, co v centru stojí, jsou však postaveny jako banky a těžko z nich udělat skladiště či sídla stovek malých firem. Na obchodní domy to celé asi přestavět nepůjde, slovo budou mít nepochybně i památkáři. Vzniká tedy velevýznamná otázka pro všechny možné urbanisty, představitele města, architekty. Je to obrovské a zásadní téma k veřejné diskusi. V centru asi zůstane konzervativní Živnobanka a kdo jiný než Česká národní banka, která si nedávno nechala nákladně rekonstruovat budovu. Úsměvné je, že regulovaní fyzicky uprchnou co nejdále od regulátora. Nebo že by to centrální banka v centru zabalila taky?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.