Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Rozpočtový schodek a privatizace

19.10.2002
V současných diskusích o rozpočtu zůstává poněkud stranou debata na téma, jak je vlastně možné, že vládou navrhovaný rozpočtový schodek na příští rok (původně 157 miliard korun) má být o tolik větší než deficit rozpočtu v roce loňském (90 miliard). První odsudek, který se nabízí, je ten, že za to mohou Špidla, Škromach a spol., protože jsou to daleko rozhazovačnější socialisté, než byl pragmatický Zeman. Toho prý navíc držela na uzdě opoziční smlouva. Ale je to jinak.

Špidla své plány zatím vzdal

Špidla je sice opravdu vyhraněný ideologický socialista staromódního typu, ale žádné své rozhazovačné plány, které sliboval, zatím realizovat nemůže a v plánech rozpočtu na příští rok je prostě nenajdeme. Jaké byly hlavní předvolební hity Vladimíra Špidly? Vytvoření svěřeneckého fondu (sto tisíc korun na každé narozené dítě), plošné přídavky na děti (tedy i pro bohaté rodiny) a příspěvky na vzdělání (150 korun měsíčně na jedno dítě). Žádný z těchto velkolepých plánů se však v rozpočtových výdajích na příští rok vůbec nenachází. Socialisté se svých plánů zatím vzdali, ale touto "zradou voličů" se pochopitelně nechlubí. Hlavní příčina současné bídné rozpočtové situace je jinde. Zemanova vláda po celé funkční období sytila rozpočet příjmy z privatizace a ty teď vyschly, v návrhu rozpočtu na příští rok prostě nejsou. Zemanova vláda celé čtyři roky dělala právě to, co jí všichni říkali, že dělat nemá. Kdo jsou oni "všichni"? Instituce jako EU, MMF, OECD, Světová banka a naprostá většina ekonomů. Ekonomická teorie totiž již dávno vysvětlila, proč se mimořádné příjmy státu mají používat pouze a výhradně na mimořádné výdaje, tedy například na splátku státního dluhu.

Nebezpečné návyky

Pokud přidávám do rozpočtu příjmy z privatizace, vytváří se na straně výdajů okamžité návyky. Privatizace skončí, mimořádný zdroj peněz vyschne, ale návyky na utrácení tu zůstanou. Je to podobné jako s přírodními zdroji či surovinami. Mnohé země (například Venezuela či některé státy v Africe) bohaté na suroviny jsou ekonomicky v naprostém chaosu a jejich státní finance jsou v rozkladu. Cena surovin může prudce poklesnout, ale hladový rozpočet, který si zvykl na syté časy, tu zůstává. Mnohé zásoby surovin také začaly docházet, ale rozbít návyky utrácení (a drahé sociální systémy vybudované v časech hojnosti) se nepodařilo. Proto se mnoho ekonomů shoduje, že bohaté přírodní zdroje jsou vlastně prokletí. Země musí být dostatečně civilizovaná a kulturní (v politice), aby zabránila politikům mimořádné příjmy rozfofrovat a "kupovat si" za ně voličské hlasy. Mimořádné příjmy z privatizace představují podobné prokletí jako nestabilní příjmy z prodeje nerostného bohatství. Vzorným příkladem je v tomto ohledu Norsko. Většina příjmů z ropy se ukládá do zvláštního fondu, se kterým bude možno nakládat nejdříve za padesát let. Zemanova vláda získala z privatizace v roce 1999 za prodej ČSOB 40 miliard korun, v roce 2000 19 miliard za Českou spořitelnu, v roce 2001 přišlo 40 miliard za Komerční banku, 13 miliard za zbytkový podíl ve Škodě Mladá Boleslav a 3,9 miliardy za zbytkový podíl v České pojišťovně. V letošním roce přišlo do rozpočtu 20 miliard korun za ruský dluh (typově stejný druh mimořádného příjmu) a 147 miliard korun za Transgas. To je dohromady 283 miliard korun privatizačních příjmů.

Kdo nese odpovědnost

Stát banky před privatizací oddlužil a de facto to zaplatila konsolidační banka (agentura). Je pravda, že úhrada ztrát této instituce je typicky mimořádným výdajem, na který lze použít mimořádné - tedy například privatizační - příjmy. Jenomže za celou dobu Zemanovy vlády bylo uhrazeno přibližně 75 miliard ztrát konsolidační agentury. Skutečnost, že příjmy z Transgasu šly částečně do nově vytvořených fondů (bydlení a infrastruktury), na věci nic nemění. Do těchto fondů se ulévají výdaje, které má každá normální země zaúčtovány v rozpočtu. Zemanovy rozpočty schvalovala spolu s ČSSD třikrát opozičněsmluvní ODS, jednou v roce 1999 KDU-ČSL. Z toho jednoznačně vyplývá, kdo nese velkou váhu odpovědnosti za současný stav rozpočtu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.